Spiegel: německá koalice chce prolomit tabu břidlicového plynu

Ekonomika
11. 2. 2013 17:57
Těžba břidlicového plynu má v Evropě řadu odpůrců, ale americké ekonomice dost pomohla (ilustrační foto).
Těžba břidlicového plynu má v Evropě řadu odpůrců, ale americké ekonomice dost pomohla (ilustrační foto).

Německá vládní koalice pravého středu by chtěla ještě před zářijovými parlamentními volbami ukončit faktické moratorium na těžbu břidlicového plynu v zemi, píše týdeník Der Spiegel. Ministr životního prostředí Peter Altmaier se však k této otázce vyjádřil vyhýbavě a řekl, že v dohledné době s takovou těžbou počítat nelze.

Odstartovat těžbu břidlicových ložisek v zemi, která vedla v USA v minulých letech k energetické revoluci, požadují poslanci konzervativních stran CDU a CSU a liberální FDP. Ti se už podle Spiegelu dohodli na klíčových regulačních opatřeních.

Plyn z hlubokých břidlicových hornin se těží metodou "frakování", což je kombinace hydraulického štěpení hornin a horizontálního vrtání v hloubkách. Ochráncům životního prostředí se v Evropě podařilo proti této metodě vzbudit odpor značné části veřejnosti kvůli možnému ohrožení podzemních vod a některé země v čele s Francií na tuto metodu uvalily moratorium.

"Nemůžeme si dovolit ideologický zákaz, protože frakování může být součástí našich energetických potřeb," řekl Spiegelu mluvčí poslanecké frakce FDP pro životní prostředí Michael Kauch. V zájmu rozptýlení obav veřejnosti koaliční zástupci počítají s tím, že frakování bude podřízeno přísným pravidlům pro ochranu životního prostředí.

Koalice podle Spiegelu pověřila ministerstvo životního prostředí a ministerstvo hospodářství, aby do příštího týdne předložila své návrhy na regulaci těžby břidlicového plynu. "Chceme to mít hotovo do konce tohoto parlamentu," řekl Kauch.

Altmaier v pondělí rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že vláda připravuje opatření pro to, aby těžba plynu z břidlic byla podřízena regulacím. Dodal ale, že by nikomu neradil, aby v brzké době usiloval v Německu o těžební licenci.

USA se v posledních letech díky rozvoji břidlicových ložisek staly největším světovým producentem plynu a brzy jej začnou vyvážet. Levný a relativně čistý plyn transformoval celý americký energetický trh, posílil konkurenceschopnost amerického průmyslu a začíná mít zahraničněpolitické dopady. V Evropě zahájily přípravy k těžbě nového zdroje Polsko, Británie, Ukrajina, Rumunsko a Litva.

Autor: ČTK Foto: jeremy buckingham(CC BY 2.0)

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ