Spotřebitelská důvěra ve Francii je nejslabší za víc než tři roky

Ekonomika
27. 11. 2018 11:32
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spotřebitelská důvěra ve Francii v listopadu klesla na nejnižší úroveň od února 2015. Vyplývá to z údajů francouzského statistického úřadu INSEE, které tak potvrzují zpomalování druhé největší ekonomiky eurozóny.

Index spotřebitelské důvěry podle úřadu klesl na 92 bodů z 95 bodů v říjnu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters počítali jen s mírným poklesem indexu na 94 bodů.

Počet francouzských domácností, které vyjádřily obavy z nezaměstnanosti, vzrostl, uvedl INSEE a dodal, že v souvislosti s růstem cen ropy se rozmáhá rovněž znepokojení z inflace.

Proti vládnímu plánu zvýšit od ledna ceny pohonných hmot minulý týden demonstrovaly po celé zemi desítky tisíc lidí. Mnozí spotřebitelé viní vládu ze snížení své kupní síly.

"Stejně jako většina ostatní Evropy zpomaluje také francouzská ekonomika," konstatoval manažer společnosti Prime Partners Jerome Schupp a dodal, že v současné době se vyhýbá akciím společností orientovaných na domácí trh, jako jsou Casino a Carrefour, a místo toho sází na víc mezinárodně zaměřené firmy jako Danone, L'Oreal a Total, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/jackmac34

Další čtení

ilustrační foto

Microsoft investuje v Japonsku do AI a kyberbezpečnosti, uvádí Reuters

Ekonomika
3. 4. 2026
ilustrační foto

Vláda rozhodla, že zastropuje marže na paliva. Opozice a analytici to kritizují

Ekonomika
Aktualizováno: 2. 4. 2026 17:49

Stavební spoření je u lidí propadák, vyhrávají fondy

Ekonomika
2. 4. 2026
7/2026 TÝDEN

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ