Spojené státy čelí poprvé od Eisenhoweirovy vlády 1953 -1961 hrozbě deflace. Ta může přinutit americkou centrální banku (FED), aby během příštího roku úrokové sazby ještě snížila.
Představitelé největšího amerického maloobchodního řetězce Kroger si stěžují, že deflace v druhém kvartálu způsobila 7procentní pokles jejich tržeb. Trvalý propad cen může spustit řetězovou reakci, kdy nižší zisky přinutí zaměstnavatele ořezat mzdy a počty zaměstnanců. To by mohlo snížit spotřebitelskou poptávku. Obdobná spirála vedla k japonské „ztracené dekádě“ pomalého ekonomického růstu ve 90. letech. Ve Spojených státech zase přispěla k Velké depresi třicátých let.
ČTĚTE TAKÉ: Šest nobelistů pro Týden.cz: Nejhorší je pryč, ale...
„Deflace nám nyní nepochybně hrozí,“ uvedl pro Bloomberg profesor Kolumbijské univerzity Joseph Stiglitz. „Kombinace deflace a pomalého ekonomického zotavení by mohla upoutat pozornost FEDu", dodal.
Index spotřebitelských cen klesá šestý měsíc v řadě. Jedná se o nejdelší meziroční pokles od září 1954 do srpna 1955. Zatímco ekonomika během recese v roce 1953 zpomalila o 2,7 procenta, během současné recese se scvrkla o 3,8 procenta, což je nejvíce od roku 1930. Ekonomové z JPMorgan Chase a Goldman Saschs, druhé a páté největší americké banky, uvádějí, že FED až do roku 2011 úrokové sazby určitě nezvedne.
Foto: ArchivTýdne