Světové burzy zažívají <span>prudký pád</span> kvůli dluhům států

Ekonomika
5. 2. 2010 10:33
Obchodníci na Wall Street reagují na pád indexu DJIA pod 10 000 bodů.
Obchodníci na Wall Street reagují na pád indexu DJIA pod 10 000 bodů.

Obchodníci na Wall Street reagují na pád indexu DJIA pod 10 000 bodů.Největší burzy na světě zažívají prudké poklesy kvůli obavám z dluhů evropských států a amerického oživení. Americké akcie ztratily včera zhruba tři procenta z hodnoty, když se klíčový ukazatel - index DJIA - krátce propadl pod magickou hranici 10 000 bodů. Poklesy pokračují i dnes na asijských a evropských burzách.

Asijské kapitálové trhy zažily největší propad za posledních deset týdnů, když klesly o 2,6 procenta. "Temní proroci mají svůj den," uvedl pro agenturu Bloomberg Roger Groebli ze singapurské společnosti LGT Capital Management. Nedařilo se zejména burze v Hongkongu, která přišla o 3,3 procenta.

Investory vylekaly zprávy o zadluženosti Řecka, Španělska a Portugalska. Mají obavy, že nedokáží snížit obrovské dluhy. Navíc v USA se neočekávaně zvýšily požadavky na podporu, což vyvolává otazníky nad dalším vývojem americké ekonomiky.

ČTĚTE TAKÉ: Portugalsko a Španělsko v čele světového propadu akcií

Špatná nálada se však přenesla i do Evropy, kde trhy zažívají již třetí den ztrát v řadě. Podle indexu Stoxx 600 ztrácí evropské burzy více než jedno procento. Nedařilo se těžebním společnostem a automobilkám.

Pražská burza pak spadla o 0,7 procenta. Nedaří se zejména prodejci ojetin AAA Auto, který ztrácí více než tři procenta.

Foto: ČTK/AP

Autor: - gal -

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ