Ten pravý <span>krach</span> teprve přijde

Ekonomika
13. 9. 2007 15:40
Trhy se mají na co těšit, větší Grantham
Trhy se mají na co těšit, větší Grantham

Trhy se mají na co těšit, větší GranthamTak míní respektovaný finančník Jeremy Grantham, jenž v USA spravuje se svou společností Grantham Mayo Van Otteroo majetek za více než 150 miliard dolarů. K jeho klientům patří i americký viceprezident Dick Cheney,  senátor John Kerry, ropný koncern Exxon Mobile či Světová banka.

„Zbankrotuje jedna významná americká banka, polovina všech hedgeových fondů i významná část private-equity společností vyhlásí konkurs. Americký akciový index S&P 500 se propadne o nejméně 40 procent," předpovídá Grantham, jehož s odkazem na německý server Welt Online cituje Patria Online. Má se tak ale stát až po roce 2008.

Nedávné turbulence na finančních trzích totiž prý byly jen předvojem prudkého krachu, který teprve přijde. „V uplynulých dvanácti letech jsem byl často příliš pesimistický. Nyní si však připadám, jako kdybych sledoval vlakové neštěstí v extrémně zpomaleném filmu," říká osmašedesátiletý Grantham.

„Věřím na sílu historie," pokračuje finančník, který se detailně zabýval studiem obratů v dějinách ekonomiky a spekulačními bublinami na trzích. Grantham si z toho vyvodil: „Každá bublina má svůj konec, a když trh jednou padá, nezastaví se na dlouhodobě slušné hodnotě."

Je přesvědčen, že trh po internetové bublině v roce 2000 nepropadl dostatečně prudce. Navíc se díky spekulacím s úvěry vytvořila dodatečná bublina.

Někteří kolegové považují Granthamovy výroky za přehnané. „Granthamovy výroky bych nikdy nepovažoval za 100% platné," říká šéf oddělení pro analýzu fondů ratingové společnosti Morningstar Russ Kinnel. „On je prostě stále pesimisticky naladěný."

Sám se za věčného pesimistu nepovažuje. „Nejsem pesimistický, nýbrž jen bez emocí."

V roce 1982 sklidil Grantham slávu, když předpověděl dlouholetý býčí trh, ke kterému skutečně došlo. Také v roce 1993 vsadil správně na růst cen akcií na emerging markets. Korunu všemu nasadil na přelomu století. V roce 1998, uprostřed internetové euforie, se postavil proti trhu a prodal americké akcie. Se splasknutím technologické bubliny v březnu 2000 se mu ale dostalo za pravdu.

Foto: Reuters

Autor: - luk -

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ