Tesco je zpět v zisku, tržby v Británii po třech letech vzrostly

Ekonomika
13. 4. 2016 09:29
Tesco.
Tesco.

Největší britský maloobchodní řetězec Tesco se za poslední rok vrátil k zisku, a nechal tak za sebou hlubokou ztrátu z minulého období. Firma navíc za poslední čtvrtletí vykázala první nárůst očištěných tržeb na domácím trhu za více než tři roky. Skupina, která působí i na českém trhu, učinila za poslední rok "značný pokrok", řekl k dnešním výsledkům její šéf Dave Lewis.

Zisk před zdaněním za finanční rok 2015/2016 dosáhl 162 milionů liber (5,5 miliardy Kč). V předešlém roce společnost utrpěla v důsledku odpisů nemovitého majetku hrubou ztrátu 6,4 miliardy liber, která byla nejhorším výsledkem v její téměř stoleté historii. Finanční rok skončil 27. února.

Celoroční provozní zisk očištěný od jednorázových položek stoupl o 0,4 procenta na 944 milionů liber a mírně překonal i odhady analytiků. Tržby řetězce zůstaly beze změny na 48,4 miliardy liber. V České republice pak celkové tržby bez DPH stouply v domácí měně na 42,5 miliardy Kč ze 40,8 miliardy Kč v roce 2014/2015.

Tržby britských prodejen otevřených déle než rok se v posledním čtvrtletí finančního roku zvýšily o 0,9 procenta. Skupina tím navázala na růst tržeb v předvánoční sezoně.

Společnost uvedla, že její ziskovost budou nadále omezovat "investice do cen" v situaci cenové války na britském maloobchodním trhu. Podle firmy bude z tohoto hlediska obtížná zejména první polovina tohoto roku.

Tesco je třetím největším maloobchodním prodejcem na světě, od roku 1996 působí rovněž na českém trhu. V současnosti má v Česku více než dvě stovky obchodů a sedm obchodních center a zaměstnává téměř 14 tisíc lidí.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK

Další čtení

Akcionáři ruské Sberbank schválili výplatu rekordní dividendy

Ekonomika
30. 6. 2025

Stát vydal za první pololetí dluhopisy v nominální hodnotě 181,3 mld. Kč

Ekonomika
30. 6. 2025

Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard, ale zisk mu stejně trochu klesl

Ekonomika
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ