Trumpův plán zvýšit cla na hliník a ocel znepokojuje i Británii

Ekonomika
4. 3. 2018 20:05
Britská premiérka Theresa Mayová a prezident USA Donald Trump.
Britská premiérka Theresa Mayová a prezident USA Donald Trump.

Hluboké znepokojení nad oznámením amerického prezidenta Donalda Trumpa, který chce zvýšit cla na dovoz ocele a hliníku, v neděli při telefonním rozhovoru s americkou hlavou státu vyjádřila britská premiérka Theresa Mayová. 

Trump ve čtvrtek oznámil, že plánuje příští týden formálně oznámit zavedení cel ve výši 25 procent na dovoz ocele a deseti procent na dovoz hliníku. Svůj plán hájí tím, že tak chce ochránit pracovní místa v USA. Oznámení amerického prezidenta vyvolalo kritiku jak v USA, tak v zahraničí.

Evropská unie v pátek informovala, že zvažuje zavedení cel ve výši 25 procent na dovoz průmyslové i zemědělské produkce z USA v hodnotě kolem 3,5 miliardy dolarů (přes 72 miliardy Kč). Mluvčího Všečínského shromáždění lidových zástupců dnes uvedl, že si nepřeje obchodní válku s USA, ale bude bránit své zájmy.

"Premiérka (Mayová) vyjádřila naše hluboké znepokojení nad plánovaným oznámením prezidenta (Trumpa) ohledně cla na dovoz hliníku a ocele. Uvedla, že celosvětová nadkapacita produkce se dá vyřešit jen dohodou všech zainteresovaných stran," informovala o telefonátu Mayové a Trumpa mluvčí britské premiérky.

Trumpova administrativa navzdory domácí i mezinárodní kritice z plánu podle všeho ustoupit nechce a americký prezident nemá v úmyslu od cel nějakou zemi osvobodit. "V tuto chvíli nezvažujeme udělení výjimky žádné zemi," řekl v televizi CNN ekonomický poradce Bílého domu Peter Navarro.

Trumpovo čtvrteční vystoupení bylo sice adresováno zejména Číně, ale případné uvalení cel by dopadlo i na významné importy z Kanady, Mexika, Jižní Koreje, Japonska a Evropské unie.

Autor: ČTK , Reuters, APFoto: ČTK/AP , PA/Stefan Rousseau

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ