UBS <span>nuceně vyprodává</span> cenné papíry za miliardy

Ekonomika
6. 3. 2008 13:39
bez popisku 49170
bez popisku 49170

Největší švýcarská banka UBS se patrně zbavuje cenných papírů navázaných na hypotéky s poměrně nízkým rizikem. Takzvaných Alt-A cenných papírů již údajně prodala za více než 24 miliard dolarů při výprodeji, jejž makléřská hantýrka označuje jako „fire sale".

Kupcem jsou prý obří dluhopisové fondy Pimco, které ovládá německá pojišťovnická skupina Allianz.

Alt-A hypotéky označují půjčky na bydlení, které jsou, na rozdíl od „subprime" hypoték, prodávány poměrně solventním a bonitním klientům a často proto nejsou vyžadovány detailní informace o těchto dlužnících.

Ačkoli platební neschopnosti na Alt-A hypotéky dosud nenarostly do takových rozměrů jako v kategorii „subprime", hypotékový virus pomalu ale jistě napadá už právě i poměrně bezpečné, níkorizikové sekuritizované hypotéky, míní mnozí.

Navíc, právě proto, že jsou považovány za bezpečné, nemají cenné papíry složené z Alt-A hypoték vestavěnu ochranu proti riziku jako balíky obsahující rizikové půjčky na bydlení. Pokud by tedy virus vyvolal chorobu i ve sféře Alt-A, pro globální ekonomiku by to mohlo značit ještě vážnější otřes než v případě stávající „subprime" hypoteční krize.

Masivní držbu Alt-A sekuritizovaných hypoték zveřejnila UBS letos na Den svatého Valentýna. V reakci zkolaboval hedgeový fond Peloton Partners. Ten přitom za rok 2007 vykázal slušné zisky, neboť držel krátké pozice (spekuloval na pokles) „subprime" sekuritizovaných hypoték, zatímco držel dlouhé pozice (spkuloval na růst) cenných papírů ohodnocených ratingovými agenturami na AAA - tedy jako s poměrně velmi nízkým rizikem.

Jeho kolaps, stejně jako dnešní údajný prodej UBS, je temným znakem, že fatální problémy se nevyhýbají ani Alt-A hypotékám s „tříáčkovým" hodnocením.

Foto: archiv

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ