Úřady vyměřily bance BNP Paribas pokutu 177 miliard

Ekonomika
30. 6. 2014 22:55
Banka přiznala vinu a slíbila astronomickou pokutu zaplatit.
Banka přiznala vinu a slíbila astronomickou pokutu zaplatit.

Americké úřady vyměřily francouzské bance BNP Paribas pokutu ve výši 8,834 miliardy dolarů (zhruba 177 miliard korun) za porušování amerických sankcí vůči Súdánu, Íránu a Kubě. Banka už podle agentury Reuters přiznala vinu a se zaplacením částky souhlasila.

Newyorský prokurátor uvedl, že obviněními se má tento nebo příští týden zabývat federální soud na Manhattanu. Žalobce uvedl, že banka sankce porušovala dlouhodobě.

Banka prostřednictvím svého právního zástupce u soudu přiznala, že se provinila falšováním záznamů o svých aktivitách a uzavíráním tajných dohod s cílem porušit sankce.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius očekávanou pokutu, jejíž udělení je součástí širšího vyšetřování porušování sankčních zákonů, už dříve označil za nepřiměřenou. Varoval, že pokuta by mohla ovlivnit jednání Evropské unie a Spojených států o vytvoření zóny volného obchodu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Nejvýkonnější superpočítač na světě funguje už rok v Kalifornii

Ekonomika
9. 1. 2026

Odhad ČSOB: Objem financování bydlení byl loni druhý nejvyšší v historii ČR

Ekonomika
8. 1. 2026

Průmyslová i stavební výroba v listopadu rostly, průmysl nejvíc za tři roky

Ekonomika
8. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ