V Alžírsku se z postního ramadánu stává měsíc konzumace

Ekonomika
23. 6. 2017 15:34
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Muslimové o postním měsíci ramadánu nemají za bílého dne jíst a musejí se postit i v mnoha dalších směrech. Najíst se mohou až večer, o iftáru. V Alžírsku se ale z této první příležitosti k občerstvení stává chvíle nadměrné konzumace a plýtvání. Ramadán se tím vzdaluje svému původnímu duchu, jímž je návrat k základním hodnotám.

O ramadánu se od východu do západu slunce nemá jíst, kouřit, pít a povolen není ani sexuální styk. Tento půst ukončí až soumrak, kdy se, většinou při rodinných sešlostech, mohou lidé najíst. O iftáru ale v poslední době bývá v Alžírsku na stole nikoli základní občerstvení, ale překypující hojnost jídel.

Alžírské domácnosti v průměru během roku vydají ze svého rozpočtu 42 procent za potraviny. O postním měsíci na jídlo ale padne až 60 procent rodinných peněz, tvrdí šéf alžírského svazu obchodníků a řemeslníků Hadž Tahár Búlanvár.

Platí to navzdory faktu, že mnoho alžírských rodin má k dispozici pouze jeden plat a nemůže si dovolit žádné výstřelky. O iftáru, kdy přijdou příbuzní i přátelé, však na stole bývá pestrý výběr nejrůznějších pokrmů.

"O ramadánu hodně vařím, až příliš mnoho. Je to jediný měsíc v roce, kdy se u jídla schází celá rodina, tak se nijak neomezuji," říká pětašedesátiletá Jamína Bajová. Dvaasedmdesátiletá Zuhra miluje televizní pořady o vaření a je ráda, když může své děti a vnuky rozmazlovat.

Nejinak je tomu v sousedním Tunisku nebo Maroku. Ve všech těchto severoafrických zemích lidé berou o ramadánu dopoledne obchody útokem, aby se zásobili k přípravě iftáru.

Kritici ale v této nadměrné konzumaci vidí popírání ducha ramadánu. Znalec islámu Saíd Džábalchír říká, že "v islámu je plýtvání zakázáno po celý rok a o ramadánu to platí ještě víc".

Tento měsíc je podle tradice určen k tomu, aby si věřící uvědomili, s čím se potýkají chudí. V raných dobách islámu věřící neměli jíst častěji než jednou za 24 hodin, a to večer. Vydržet pak museli až do soumraku příštího dne. Džábalchír říká, že na rozdíl od předků teď "mnoho Alžířanů drží půst nikoli z přesvědčení, ale ze zvyku".

Také socioložka z výzkumného centra sociální a kulturní antropologie Jamína Rahúová soudí, že nad náboženským duchem ramadánu začíná pozvolna převažovat aspekt kulturní. "Naše společnost se mění, a to i v náboženských otázkách," řekla.

Profesor psychopatologie Násir bin Halla přemíru jídla o ramadánu považuje za projev "mimořádně silného pudového tlaku ve společnosti k uvolnění nastřádaných a potlačovaných tužeb".

V Alžírsku, které velkou část potravin dováží a jehož vláda musí na jídlo i základní potřeby poskytovat subvence, vede nemírnost o ramadánu k plýtvání. Podle Búlanvára Alžířané jídlem plýtvají celý rok, o ramadánu se ale tento trend zvyšuje až o 20 procent. Dnes by už nikoho nenapadlo to, co bývalo běžné kdysi. Totiž snažit se využít ztvrdlý chléb. Sedmdesátiletá Fátima si se steskem připomíná své mládí, kdy na stole o ramadánu bývala sfíríja, tedy opečené kousky tvrdého chleba pokapané bílou omáčkou.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Xinhua

Další čtení

Výrobci vinylů GZ Media loni klesly tržby na 7,3 mld.Kč, zisk EBITDA na 1,5 mld.

Ekonomika
13. 5. 2025

Česká pošta loni zase prodělala půl miliardy. Další ztráty se čekají i letos

Ekonomika
13. 5. 2025

V Praze dnes začne první část rekonstrukce Libeňského mostu

Ekonomika
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ