Vláda USA: Bez zvýšení dluhového stropu přijde hluboká krize

Ekonomika
3. 10. 2013 19:59
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Pokud americký Kongres nezvýší v dohledné době federální dluhový limit, může tamní ekonomika v důsledku nesplácení dlužních závazků spadnout do nejhlubší poválečné krize. Pohrozilo tím americké ministerstvo financí. Dalo však přitom najevo, že to bude i jeho vlastní volba, protože se nebude snažit takovou katastrofu odvrátit tím, že by závazky vůči věřitelům splácelo přednostně na úkor ostatních výdajů.

Zpráva ministerstva vykresluje katastrofický scénář v případě, že by vláda přestala splácet své závazky v podobě úroků a jistiny veřejného dluhu a vyhlásila by tím v podstatě platební neschopnost. "Nesplácení závazků by bylo bezprecedentní a mohlo by vést ke katastrofě.

Negativní důsledky by pocítil celý svět, mohla by nastat finanční krize a recese, která by připomínala události roku 2008 nebo by byla ještě horší," píše se ve zprávě.

Ministerstvo už dříve uvedlo, že v rámci nynějšího dluhového stropu 16,7 bilionu dolarů (asi 313,2 bilionu korun) si nebude moci půjčovat už 17. října. Pak bude hrozit, že Spojené státy neuhradí splatné závazky. Jednat o zvýšení dluhového stropu se ale zatím prakticky nezačalo, protože v Kongresu se teď vede spor o uvolnění financí pro vládu v novém fiskálním roce. Vláda má od 1. října kvůli tomu přísun peněz na běžný provoz zablokován a její služby jsou od té doby zčásti přerušené.

Ministerstvo může ve skutečnosti katastrofálnímu stavu platební neschopnosti zabránit tím, že bude ze svých běžných příjmů hradit splatné závazky věřitelům a odloží jiné platby, například sociální dávky nebo zdravotní výdaje. To však vláda Baracka Obamy nehodlá. Jeden z činitelů ministerstva financí dnes novinářům řekl, že upřednostňovat platby věřitelům před jinými by nefungovalo a vláda takový přístup "zcela odmítá".

Někteří republikáni v Kongresu už právě takové upřednostňování ve světle katastrofických předpovědí navrhují. Analytici podle agentury Reuters vesměs věří, že se ministerstvo bude o takové upřednostňování alespoň snažit, dokud nenarazí na politicky citlivé bariéry, například kdyby muselo odložit platby penzí.

Pokud se nezvýší dluhový strop, bude mít vláda k dispozici pouze normální příjmy. V posledním roce se však deficit rozpočtu, který se financuje novým dluhem, prudce snížil a za celý rok do září by měl podle odhadů klesnout pod 700 miliard dolarů. To je výrazně pod úroveň více než bilionu dolarů v předešlém roce.

Schodek tak tvořil jen asi čtvrtinu celkových příjmů ve srovnání s asi polovinou v prvních letech Obamovy vlády. Na splátky úroků z veřejného dluhu vláda pro nový fiskální rok vyčlenila 223 miliard dolarů, tedy necelou desetinu příjmů a šest procent plánovaných výdajů. V případě, že bude nutné vyrovnat jistinu splatného dluhopisu, může si na to vláda znovu půjčit, protože se tím státní dluh nezvýší.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ