CNN navštívila legendárního investora Warrena Buffetta. Rozhovor se týkal nejen zlata a současné ekonomiky. Zázrak z Omahy, jak se Buffettovi přezdívá, si každopádně nedělá starosti s tím, zda má za posledních deset let dostatečnou investorskou "alfu".
Co si myslíte o zlatě? Je to klasická bublina?
Warren Buffett (WB): (s úsměvem) Když shromáždíme všechno zlato, které bylo kdy vytěženo, zaplní krychli o hraně 21 metrů. Při současných cenách je možné za to koupit veškerou zemědělskou půdu v USA, desetkrát gigantickou firmu Exxon Mobile a ještě by zůstal bilion dolarů. Nebo můžete mít velkou krychli kovu. Co si z toho vybrat? Co vytvoří do budoucna více hodnoty? Pokud nejste Strýček Skrblík, je to jasné.
Zlato tedy nepovažujete za zásadní nákupní příležitost. Do čeho tedy investovat, i třeba s vidinou budoucího důchodu?
WB: Do akcií.
Takže nějaký akciový fond?
WB: Určitě by to stačilo. Možná výběr dobrých dividendových akcií, u nichž by se dividendy mohly dále navyšovat. Možná nejlepších 100 dividendových firem z indexu S&P 500. (a po krátkém zamyšlení) A když ne to, tak zkrátka akcie obecně.
Je ekonomické oživení reálné?
WB: Ano, sledujeme ekonomické oživení. Je pomalé, ale dochází k němu. My například nabíráme zpátky zaměstnance Burlington Northern (železniční přepravce, kterého Buffett koupil během krize - pozn. red.). Některé naše firmy musejí stále ještě propouštět, ale pozorujeme nárůst u American Express, u přepraveného nákladu u BNSF, a i u dalších našich společností vnímáme oživení.
A kdy začnete nabírat skutečně "houfně"?
WB: Jakmile nabere poptávka na síle. Nezaměstnáváme nové pracovníky kvůli daňovým výhodám nebo protože to chce vláda. Nabíráme, pokud roste poptávka po tom, co vyrábíme, rozvážíme nebo prodáváme... Je to jednoduché.
A odkud se má poptávka vynořit, když velké firmy, jako jsou ty vaše, jsou stále obezřetné?
WB: K růstu poptávky už dochází. A bude sílit. V roce 2008 byl potřeba opravdu velký stimulační balík, ale nepřišel. Byl zázrak, že Bank of America koupila Merrill Lynch za 29 dolarů za akcii, bez její pomoci by po pár dnech měla ML hodnotu tak 29 centů. A kdyby k tomu nedošlo, zkolaboval by celý systém, celý trh s cennými papíry by se zastavil. Nastal by dominový efekt. Berkshire Hathaway by byla jednou z posledních, ale padla by také. Nakonec pomohl vládní program TARP. Nyní procházíme velmi pomalým oživením, protože lidé jsou stále ostražití. Ale rozhodně se to už dá nazvat oživením.
A jak hodnotíte současný stav nemovitostního trhu?
WB: U realit bude oživení trvat ještě hezky dlouho. Trh se dostal příliš z rovnováhy a bude potřebovat ještě hodně času.
Buffett si dále myslí, že by měli být bohatí Američané více zdaněni, především ti s příjmy nad 5 milionů dolarů ročně. Ještě vyšší daně by měli platit "superboháči" s ročním příjmem nad miliardu dolarů. Buffett to nevnímá jako řešení hlubokého vládního deficitu, ale především jako krok k sociální spravedlnosti. "Dal bych někomu daňovou výjimku, kdyby měl syna nebo vnuka ve válce v Afghánistánu. Potkávám hodně miliardářů na konferencích, ale ve válce nikoho nemají."
Autorem článku, který vznikl ve spolupráci se serverem investicniweb.cz, je Vladimír Hobza.