Filmoví producenti ve Španělsku skupují vstupenky do kina, protože se podle počtu prodaných lístků určuje státní dotace. Zdá se vám to absurdní? Je to jen malá ochutnávka.
Dotačních programů, které vyvolávají smích, slzy, případně obojí zároveň, je totiž spousta.
Ne, tento článek nemá za cíl kritizovat zlou, falešnou a prázdnou EU. Jednak se o dotacích spolurozhoduje na úrovni členského státu, jednak kreativita kvete i tam, kde ji nepřihnojuje pindík proslulého bruselského čurajícího chlapečka.
Protože snaha měřit míru absurdity by byla poněkud... absurdní, je následující žebříček založen na zcela subjektivních kritériích. Pro úplnost dodejme, že na většinu zmíněných absurdit už někdy někdo upozornil. Pokud najdete koninu podpořenou z veřejných peněz, ale dosud řádně neproslavenou, dejte nám o ní vědět v diskuzi.
10. místo: Šrotovné
Vody historie se nad ním zavřely, ale přesto si zaslouží čestné (či spíše nečestné) 10. místo. Po vypuknutí globální recese vymyslela jakási chytrá hlava, nepochybně nezávislá na lobbingu automobilek, dotaci na výměnu starého auta za nové. Podle studie provedené pro odborný server edmunds.com stálo v USA každé dodatečné auto (prodané nad rámec trendu) 24 tisíc dolarů. A to se vyplatí!
9. místo: Tak, a teď si vás kúpim všecky
Nedávno zkrachovalá farma herce Bolka Polívky dostala z evropských peněz 12 milionů korun. Ještě lépe si vedl miliardář Andrej Babiš, firma Čapí hnízdo, patřící do jeho holdingu, inkasovala 50 milionů na rekonstrukci stejnojmenného statku. Ale abychom někoho neférově nepranýřovali - luxusních hotelů s modrou cedulkou na fasádě u nás vznikly desítky až stovky. Lidovky uvádějí, že to za posledních pět let v ČR bylo za čtyři miliardy korun. Řadu projektů příjemci dotací po uplynutí stanovené doby se ziskem prodali. Tož, kurvahošigutentag!
8. místo: Dotace na filmy
Osmá příčka připadla již zmíněnému programu dotací pro filmové producenty ve Španělsku. Idea nebyla špatná: podpořit jen životaschopné filmy, na které do kina přijde víc než jen pár hipsterů. Poctivce, který to vymýšlel, bohužel nenapadlo, že logická reakce je návštěvnost zfalšovat...
7. místo: Solární dotace
O průšvihu se solární elektřinou se není třeba dlouze rozepisovat. Neomezuje se jen na Česko: historka o vynalézavých Španělech, kteří do sítě připojili dieselový agregát a mohli tak "solární" elektřinu prodávat i v noci, už je stará. Novější a neméně pikantní je případ výrobce solárních panelů Solyndra, který v roce 2011 vyhlásil bankrot - nedlouho poté, co dostal záruku od americké vlády za úvěry v hodnotě přes půl miliardy dolarů. Inu, vláda ví, jak podnikat, proto jí přidělujeme šťastnou sedmičku. Nezbývá než doufat, že výsledky českého státního fondu rizikového kapitálu budou lepší.
6. místo: Investiční pobídky
Kdykoliv slyšíte politika prohlašovat, že vytvoří pracovní místa, řádně ho majzněte po hlavě kopií sebraných spisů Frédérica Bastiata (dáte tím práci knihvazačům!). Investiční pobídky jsou klasickou ukázkou rozbitého okna. Stát okrade Petra, aby mohl dát Pavlovi. Co je vidět, je krásná nová fabrika. Co není vidět, jsou tisíce živnostníků, kteří se na ni složili a kteří si můžou tak maximálně zanadávat v hospodě.
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s Finmagem a jehož autorem je Aleš Tůma, čtěte ZDE.