Petrochemický holding Unipetrol dal v posledních pěti letech na ochranu životního prostředí dohromady 6,7 miliardy korun. V loňském to bylo zatím nejvíce, 1,87 miliardy korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí firmy Pavel Kaidl. Unipetrol je za znečišťování životního prostředí opakovaně kritizován ekologickými organizacemi, žebříček největších znečišťovatelů ovzduší v ČR dlouhodobě vede neratovická chemička Spolana, která holdingu patří.
Kaidl dříve několikrát uvedl, že tento stav odráží fakt, že společnost je v Česku jediným výrobcem kaprolaktamu. Kaprolaktam je základní surovina pro výrobu polyamidu 6, který se dále používá v textilním průmyslu nebo ve výrobě plastů. Loňské celkové náklady firmy na ochranu životního prostředí podle něj zahrnovaly environmentální, investiční a provozní náklady, náklady na sanaci starých ekologických škod, poplatky za znečišťování ovzduší a za vypouštění odpadních vod, za ukládání odpadů na skládkách, tvorbu rezervy na rekultivaci skládek a náhrady za imisní škody na lesích.
Samotné investiční náklady na ochranu životního prostředí v loňském roce dosáhly 718 milionů korun, což je čtyřnásobek částky za rok 2017, uvedl mluvčí. Mezi nejdůležitější investice firmy v oblasti patří podle něj především výstavba nové kotelny etylenové jednotky v chemickém závodě v Litvínově, instalace technologií pro snižování emisí oxidů dusíku a oxidů síry na teplárně T700 v Litvínově, instalace technologie pro snížení vanadu v odpadních vodách tamtéž a výstavba nového energetického centra v Neratovicích.
"Během 15 let jsme snížili množství emitovaných znečišťujících látek o více než 95 procent, instalovali jsme řadu technologií zachycujících a likvidujících tyto látky a odstavili jsme některá starší výrobní zařízení," uvedl dnes ředitel jednotky EKO Unipetrolu Pavel Sláma.
Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Od roku 2005 je společnost součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od loňska jediným vlastníkem firmy. Vytěsnění zbylých minoritních akcionářů schválila valná hromada Unipetrolu v srpnu 2018. Cílem PKN Orlen bylo stažení akcií Unipetrolu z pražské burzy.
Unipetrol loni zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na téměř devět miliard korun. Firmě také vzrostly tržby, meziročně o sedm procent na 130,8 miliardy korun. Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) společnosti naopak klesl o sedm procent na 13,8 miliardy korun.