Tuzemské hotely a restaurace za rok snížily stavy svých zaměstnanců o 8,5 procenta. Zatímco koncem loňského prvního pololetí zaměstnávali podnikatelé v ubytování, stravování a pohostinství téměř 125 tisíc lidí, letos k červnu to bylo o 10 600 osob méně. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu a agentury Mag Consulting. Obor se tak zařadil z hlediska zaměstnanosti ke krizí nejpostiženějším.
"Já se domnívám, že ten trend bude bohužel pokračovat. Podmínky především pro podnikání restaurací, zvláště když jsou v nájmu, jsou neudržitelné," řekl generální sekretář Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) Václav Stárek.
Podle něj údaje ČSÚ jen potvrzují loňskou prognózu asociace. Ta se týkala možného přeřazení restauračních služeb do nižší sazby daně z přidané hodnoty. Studie počítala s propuštěním zhruba 9000 lidí, pokud stát k této daňové změně nepřistoupí. Stát nakonec nechal u restaurací vyšší sazbu.
"Díky snižování stavů je zajištěna vyšší produktivita zaměstnanců, což se ovšem začíná projevovat v poklesu kvality poskytovaných služeb," je přesvědčen ředitel analytické společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek. Tržby v pohostinství a ubytování klesly v pololetí meziročně o čtyři procenta na zhruba 64 miliardy korun, v přepočtu na jednoho zaměstnance se ale o pět procent zvýšily.
Větší propad zaměstnanosti je v oblasti ubytování, kde se blíží devíti procentům, ve stravování činí úbytek zaměstnanců téměř sedm procent. Číšníci a pokojské patří zároveň k nejhůře placeným profesím. Průměrná měsíční mzda v oboru sice v pololetí vzrostla o 1,2 procenta na 11 667 korun, ve srovnání s jinými sektory je ale vysoce podprůměrná. Stárek to připisuje mimo jiné šedé ekonomice, kdy zaměstnavatelé spoléhají mimo jiné na spropitné od hostů nebo dávají část peněz zaměstnancům takzvaně bokem.