Veterinární správa požádá Rusko o přehodnocení zákazu dovozu

Ekonomika
29. 3. 2017 17:38
Hasiči a veterináři při dekontaminaci obleků po likvidaci drůbeže (ilustrační foto).
Hasiči a veterináři při dekontaminaci obleků po likvidaci drůbeže (ilustrační foto).

Státní veterinární správa (SVS) požádá Rusko o přehodnocení zákazu dovozu živé drůbeže a násadových vajec ze čtyř českých krajů. Rusko k dočasnému omezení dovozu přistoupilo kvůli výskytu ptačí chřipky. Podle SVS se ale nákazová situace v Česku v posledních týdnech výrazně zlepšila, což správa uvádí v dopise ruské straně. Uvedl to mluvčí SVS Petr Pejchal.

Ruské opatření se týká Pardubického, Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje. Podle zjištění krajských zpravodajů ale tento krok podnikatelům problémy nezpůsobí, protože do Ruska drůbež ani násadová vejce nevyvážejí.

"Toto opatření by se samozřejmě kraje týkalo, kdyby se něco do Ruska vyváželo. Ale nevyváží se vůbec nic," řekla Mária Slepičková z Krajské veterinární správy Karlovarského kraje. V kraji bylo kvůli ptačí chřipce utraceno přes 35 tisíc kusů drůbeže ve dvou velkochovech, přes dvě desítky slepic a kachen bylo usmrceno minulý týden u soukromého chovatele.

Ani v Plzeňském kraji ruský zákaz potíže nezpůsobí. "Nikoho z podnikatelů se to nedotýká, protože tam tyto komodity nevyvážejí," uvedl Richard Bílý z krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj. Jde o reakci na ohnisko ptačí chřipky v obci Bohy na severu Plzeňska, které je už uzavřené. Třetí země ohnisek chřipky podle Bílého využívají a občas reagují zákazy dovozu.

Podle údajů Českého statistického úřadu vývoz živé drůbeže do Ruska v posledních letech rostl. Loni čeští exportéři vyvezli drůbež za téměř sedm milionů korun, v roce 2015 export představoval 5,248 milionu korun. Roční vývoz živé drůbeže do celého světa dosahuje zhruba dvou miliard korun.

Nemoc zasahující ptáky se v českých chovech objevila na začátku letošního roku. Veterináři vyhlásili celkem 39 ohnisek, kolem kterých zpřísnili veterinární dozor. "Po provedené povinné dezinfekci nákazou zasažených chovů a uplynutí legislativou daných lhůt byla k dnešnímu dni již všechna ohniska v chovech zrušena," uvedl Pejchal. Veterináři utratili zhruba 98 tisíc ptáků a zlikvidovali 115 tisíc vajec.

Státní veterinární správa už dříve zrušila celostátní zákaz pořádání výstav a burz ptactva, který zavedla zkraje ledna. Komerční chovatelé už také mohou mít drůbež venku ve volných výbězích. Ve vyhlášených pásmech kolem ohnisek nemoci ale dále mimořádná veterinární opatření platí. Aktuálně v Česku je šest ochranných pásem, tři v Karlovarském kraji, u jednoho z nich ochranné pásmo zasahuje do Plzeňského kraje, dvě jsou v Moravskoslezském kraji a jedno v Jihočeském kraji.

Ptačí chřipka se rozšířila téměř na celém území Evropy, vyskytla se již ve 28 zemích. Podle aktuálních údajů bylo nejvíce ohnisek ve Francii (469), Maďarsku (234), Německu (85), Bulharsku (68) a Polsku (65).

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kubeš Slavomír

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ