Na pomoc při hledání nejperspektivnějších oborů jsme si přizvali prestižní ekonomy, sociology, zástupce státní správy, personálních agentur, ale také osobností z byznysu.
Podle čeho by si měl mladý člověk vybrat obor, ve kterém bude profesně působit příštích čtyřicet až padesát let? Určitě se shodneme na tom, že nejlepší zaměstnání je to, které je zároveň naším koníčkem. A možností zajímavé a přínosné práce je nepřeberné množství. Kromě radosti by nám však práce měla zajistit také důstojné živobytí. Tím už se nám okruh vhodných pracovních oborů poněkud zúžil. A jestliže si někdo chce díky vysokému příjmu užívat blahobytu, musí se zaměřit na hledání povolání, které má v dlouhodobé perspektivě velkou budoucnost. Které to ale je?
Říká se, že o řemeslnou práci a technické obory není mezi dnešními studenty příliš velký zájem, zatímco v humanitně zaměřených školách jsou při přijímačkách místnosti naplněné k prasknutí. Analytické studie také upozorňují na to, že věkový průměr vedoucích pracovníků v technických oborech je mnohem vyšší než jinde a po jejich odchodu do důchodu se budou jen těžko nahrazovat mladšími pracovníky. Málokdo by rovněž pochyboval o tom, že zářná budoucnost čeká na absolventy IT oborů.
Jaký směr by se dal v dnešní době označit za "obor budoucnosti" podle oslovených odborníků? Pokud se bude dnes patnáctiletý člověk rozhodovat o své budoucí kariéře, který pracovní obor pro něj bude podle nich nejperspektivnější?
Pokračování článku, který vznikl ve spolupráci s Finmagem, čtěte ZDE.