Vláda chce rozbít "triumvirát" operátorů. Láká čtvrtého hráče

Ekonomika
4. 7. 2012 14:29
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vláda ve středu zadala předsedovi rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavlu Dvořákovi vypracovat podobu aukce telekomunikačních kmitočtů tak, aby přilákala na trh čtvrtého operátora. Na brífinku po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Asociace provozovatelů mobilních sítí, která hájí zájmy nynějších mobilních operátorů, se obává jejich znevýhodnění. 

"Podobu aukce stanoví ČTÚ jako nezávislý regulátor, přesto vláda je tím, kdo určuje strategii," uvedl Kuba. Prioritou podle něj je, aby se telekomunikační trh v Česku rozvolnil a aby skončil současný oligopol. Hlavním zadáním, které vláda předsedovi telekomunikačního úřadu dala, je příprava podmínek vstupu nového operátora na trh.

Nastavení podmínek přitom podle ministra průmyslu a obchodu musí splňovat zákonné náležitosti, aby nebyly diskriminační a aby nemohly být napadeny u antimonopolního úřadu nebo evropského soudu. Zároveň ale vláda ČTÚ doporučila částečně zatraktivnit vstup nového operátora na trh tím, že by pouze jemu úřad přidělil větší počet kmitočtů.

"Ve srovnání s podmínkami soutěží, které v nedávné době proběhly nebo ještě probíhají v ostatních evropských zemích, je česká aukce vůči stávajícím operátorům zdaleka nejpřísnější," sdělila prezidentka Asociace provozovatelů mobilních sítí Michaela Vrbová Renčínová.  

Vstup nového operátora by mělo podpořit také rozšíření povinnosti národního roamingu, tedy umožnění využívání sítí nynějších operátorů, které zavedené firmy budou muset nabízet. Rovněž se prodlouží některé lhůty pro zahájení provozu sítí a využívání kmitočtů. ČTÚ rovněž potvrdil požadavek, podle kterého bude muset majitel kmitočtů pokrývat i hlavní železniční a silniční tahy.

Kombinace nastavených podmínek, včetně povinnosti nynějších operátorů umožnit případnému novému konkurentovi přístup do vlastních sítí, a současné omezení rozsahu frekvencí, které mohou v aukci už fungující operátoři získat, podle Renčínové výrazně znevýhodňuje firmy už působící na tuzemském trhu. "Prioritou našich členů je proto zachování nediskriminačního přístupu ke spektru, které jako jediné spotřebiteli garantuje dlouhodobě udržitelnou vysokou kvalitu služeb za spravedlivou cenu," dodala Renčínová.  

Kmitočty, které stát nabídne v aukci, jsou využitelné především pro mobilní sítě LTE, jež umožňují zhruba desetinásobné rychlosti oproti současnému 3G. Pásmo 800 MHz, které umožňuje nejsnadnější pokrytí velkého území, se uvolnilo přechodem z analogového na digitální televizní vysílání. Kmitočty by mohly být přiděleny v příštím roce.

Zájem o účast v aukci vedle zavedených operátorů projevily například telekomunikační firmy Dial Telecom nebo GTS, ovšem v závislosti na konečné podobě podmínek. O aukci se zajímá i finanční skupina PPF.

Méně peněz za hovor mezi sítěmi?

ČTÚ také snížil skoro o polovinu poplatek, který si platí operátoři za hovor mezi svými mobilními sítěmi. Od 15. července si musejí Telefónica, T-Mobile a Vodafone u nově uzavíraných smluv účtovat mezi sebou místo 1,08 Kč za minutu maximálně 0,55 Kč za minutu, uvedl na webu ČTÚ mluvčí František Malina. Ceny volání na mobilní telefony tak mohou v tuzemsku klesnout.

U již existujících smluv musí být nová cena použita nejpozději od letošního 15. září. "ČTÚ v konečné fázi přípravy rozhodnutí zohlednil názor Evropské komise a rozhodl se uspíšit účinnost nově stanovené ceny," uvedl mluvčí. Snížení takzvaných terminačních poplatků by se podle něj mohlo promítnout právě i do maloobchodních cen za volání.

Úřad začal terminační poplatky snižovat v pravidelných půlročních intervalech v roce 2009, ještě počátkem toho roku byly na 2,99 Kč za minutu. Dosud je stanovoval na základě analýzy historických nákladů. Pro rok 2013 už chce poplatky počítat podle metodiky dlouhodobých přírůstkových nákladů doporučené Evropskou komisí. ČTÚ předpokládá, že rozhodnutí o ceně podle nové metodiky vydá v prosinci 2012.

Po loňské kritice a obviňování z nečinnosti chce letos ČTÚ zvýšit tlak, aby operátoři koncové ceny snížili. Větší tlak na ceny si slibuje například od otevření trhu pro takzvané virtuální operátory, kteří by využívali síť některé ze zavedených firem na trhu, nebo od vstupu nového hráče v rámci aukce kmitočtu pro rychlé mobilní sítě.

V Česku bylo na konci loňska 14,24 milionu aktivních mobilních čísel, počet zákazníků mobilních operátorů loni poprvé klesl.  

 

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ