Co se změní
Vláda chce změnit pravidla exekucí. Víme jak
19.12.2011 07:00
Počet exekucí roste. Loni jich v Česku bylo nařízeno už přes sedm set tisíc. S řadou z nich se pojí hrůzostrašné historky o chování exekutorů. Vláda přichystala novelu exekučního řádu. Srazí exekutorům hřebínek, nebo jim dá do rukou ještě účinnější zbraně?
Změnu exekučního řádu přináší vládní novela občanského soudního řádu, která leží na stole poslanců. Pokud novela projde parlamentem, mohly by se kromě jiného změnit pravomoci exekutorů a také snížit náklady na exekuci v případě, že dlužíte více věřitelům. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil si své dílo pochvaluje, exekutoři ani dlužníci ovšem jeho nadšení úplně nesdílejí. Každá strana se pochopitelně rozčiluje kvůli něčemu jinému. Jaké jsou nejdůležitější změny, které ministr v oblasti exekucí nachystal?
Exekuce nebudou nařizovat soudy, ale sami exekutoři
První zásadní změna spočívá v tom, že exekuce už by podle novely nenařizoval soud, ale přímo exekutor. Exekutoři posílení svých kompetencí vítají, u veřejnosti návrh vyvolává paniku. Vláda ji mírní: prý se jedná jen o formalitu, protože vyšší soudní úředníci, kteří exekuce schvalují nyní, stejně naprosté většině návrhů automaticky vyhoví.
Spočítejte si na naší kalkulačce, jak hluboko do vaší peněženky už exekutorské dlouhé prsty nesmějí. (http://www.penize.cz/kalkulacky/nezabavitelne-minimum)
Vláda si od opatření slibuje především zrychlení exekučního řízení a úlevu pro zahlcené soudy, které už nebudou muset ztrácet čas se zbytečnou administrativou. Budou se tak prý moci soustředit na důležitější věci - jako je například zastavení či odklad exekuce nebo opravné prostředky proti rozhodnutí exekutorů - a celkově podrobovat exekutory přísnější kontrole. Vzniknout by měl také speciální rejstřík, do kterého budou muset exekutoři zanášet údaje o zahájení exekučního řízení. Spravovat ho má ministerstvo spravedlnosti.
Exekutoři přijdou o peníze
Jedna kompetence tedy exekutorům přibude, jinou (a možná významnější) jim chce ale ministr Pospíšil sebrat. Podle novely už by nadále nesměli uzavírat takzvané exekutorské zápisy neboli doložky přímé exekuční vykonavatelnosti. O co jde?
"Exekutorský zápis obsahuje uznání dluhu ze strany dlužníka a výslovný souhlas s tím, aby v případě, že závazek dle zápisu nebude plněn, mohl být přímo podán návrh na nařízení exekuce," vysvětluje Radovan Bajgar z Exekutorského úřadu v Přerově. Jinými slovy půjčíte si peníze a věřiteli při tom podepíšete, že když nebudete splácet, může být rovnou zahájena exekuce. Výhodou okamžité exekuce by mělo být, že dluh nestačí narůst do astronomické výše.
Podrobnější informace najdete v článku Co vám exekutor nesmí zabavit. Spočítejte si to (http://www.penize.cz/exekuce-a-exekutori/66890-co-vam-exekutor-nemuze-zabavit-spocitejte-si-to)
"Mám za to, že je třeba vždy hledat cestu, jak náklady povinných snižovat. Sepsání exekutorského zápisu po dohodě věřitele a dlužníka je vždy pro dlužníka mnohem lacinější. Případné soudní spory, kterým se takto nevyhneme, zatíží nejen soudní soustavu, která je bude muset řešit, ale svými náklady i budoucí povinné," tvrdí Ondřej Hanák, soudní exekutor z Prahy 5. Zápisy by ale podle ministrova plánu zcela zaniknout neměly, jen by měla snížit lehkost, s níž se uzavírají. Nově by to mělo jít jen u notáře.
Podle údajů Exekutorské komory u nás zápisů exekutoři ročně uzavřou asi 25 tisíc. A za každý přirozeně dostanou zaplaceno. Pokud novelu parlament schválí, potečou tyto peníze do kapes notářů. A to se exekutorům nelíbí. Změna podle nich zpomalí proces exekuce a je nesmyslná. Ministr Pospíšil si ale trvá na svém. Jde podle něj o vyjasnění kompetencí. K vymáhání dluhů máme exekutory, k sepisování veřejných listin notáře.
Pokračování článku, jehož autorkou je Petra Dlouhá, si můžete přečíst na www.penize.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.