Pro více než polovinu (52 procent) českých občanů a jejich domácností je nadále složité vyjít se současnou výší příjmů. Pro 32 procent lidí je to spíše obtížné, pro 12 procent obtížné a pro osm procent velmi obtížné. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění mezi více než tisícovkou respondentů. Přesto jde o nejlepší výsledek za dobu srovnatelných výzkumů od roku 2002.
Na druhé straně více než dvěma pětinám domácností (46 procent) nedělá hospodaření s příjmy podle vyjádření respondentů vetší problémy. Pro 33 procent je to spíše snadné, pro dalších 11 procent snadné a pro dvě procenta velmi snadné.
Proti šetření z října 2014 se hodnocení zlepšilo. Podíl těch, kdo se svým příjmem vychází obtížně, o šest procentních bodů klesl. Naopak podíl těch, kdo s příjmem podle svých slov vychází snadno, o šest procentních bodů stoupl.
Deklarované potíže při vycházení s příjmem domácnosti klesají s jeho růstem. Problémy s hospodařením s příjmy deklarují častěji osoby se základním a středním vzděláním bez maturity, lidé ve věku nad 60 let, nepracující důchodci, nezaměstnaní, pracující v nekvalifikovaných dělnických profesích. Dále jde o lidi, kteří se politicky řadí jednoznačně na levici, potenciální voliči KSČM a nevoliči.
Naopak bez potíží hospodaří se svými příjmy především podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, vysokoškoláci, dále pak respondenti hlásící se k pravici či pravému středu, voliči ODS, TOP 09 či ANO.
Ve velmi obtížné finanční situaci se v průběhu minulého roku podle získaných vyjádření ocitly asi tři desetiny (29 procent) českých občanů. Naopak dvě třetiny (67 procent) tuto zkušenost nemají. Výsledky aktuálního šetření ve srovnání s předešlým výzkumem z října 2014 představují mírné zlepšení. Podíl těch, kdo se s obtížnou finanční situací setkali, klesl o čtyři procentní body. Srovnatelný výsledek s aktuálním byl naposledy zaznamenán v červnu 2013, předtím se objevoval celkem pravidelně v letech 2005 až 2009.
Příjem naprosté většiny domácností (95 procent) umožňuje uspokojovat základní potřeby (jídlo, oblečení, běžné potřeby). Problém s financováním i jenom základních potřeb má jen pět procent dotázaných. Více než tři čtvrtiny (78 procent) respondentů rovněž uvedly, že příjem jejich domácnosti postačuje na úhradu zdravotní péče, léků a zdravotních pomůcek, což naopak představuje problém pro asi šestinu (17 procent) dotázaných.
Příjem domácností pak většinou stačí i na financování koníčků a zájmů členů domácnosti, s čímž podle vlastního vyjádření nemá problém více než třípětinová většina respondentů a jejich domácností. O málo více než třetina (35 procent) v tomto ohledu deklaruje nedostatek prostředků z příjmu domácnosti.
Ještě bezmála polovina lidí (47 procent) míní, že příjem jejich domácností dostačuje i na nákup zdravějších nebo kvalitnějších potravin. Avšak nepatrně větší část (49 procent) již tvrdí opak. Příjem většiny domácností pak už spíše nebo úplně neumožňuje spořit, podporovat děti a rodiče, pravidelně trávit dovolenou v zahraničí či nakupovat luxusní zboží.
Na případné spoření mají dostatek peněz více než dvě pětiny dotázaných, zatímco nadpoloviční většina míní, že příjem jejich domácností spořit neumožňuje. Podobné je to i s možností finančně podporovat děti nebo rodiče.
Vyjít se svými příjmy? Pro většinu Čechů je to velmi složité
Ekonomika
28. 11. 2015 09:09Příjem až 95 procent domácností však umožňuje uspokojit základní potřeby.
Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík