Evropská komise prošetří podezření, že čínští výrobci prodávají na evropském trhu své solární panely za dumpingové ceny. Reaguje tak na stížnost skupiny evropských producentů solárních panelů, kterou tvoří firmy z Německa, Itálie, Španělska a dalších zemí Evropské unie. Čína upozornila, že omezování jejího vývozu solárních panelů by mělo negativní dopad na celosvětovou výrobu energie z obnovitelných zdrojů.
Čínští výrobci již v červenci varovali, že restrikce ze strany EU by mohly vést k obchodní válce. Vyzvali rovněž čínskou vládu, aby se postavila proti hrozícímu vyšetřování ze strany Evropské komise. Dnešní reakce čínské strany byla nicméně umírněná a nezmiňovala žádná odvetná opatření.
Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že rozhodnutí EK hluboce lituje. "Restrikce na čínské solární panely nepoškodí pouze zájmy čínského a evropského průmyslu, ale naruší také zdravý vývoj celosvětového sektoru solární energie."
Ministerstvo vyzvalo Evropskou unii, aby "řádně zvážila pozici Číny i její návrhy a vyřešila spor kolem obchodu se solárními panely prostřednictvím jednání a spolupráce".