Elektro i oděvy
Ze škol nám chodí nekvalifikovaní prodavači, stěžují si obchody
21.10.2014 15:20
Zaměstnavatelé si stěžují, že školy neprodukují kvalifikované prodavače především pro obchody specializované na oděvy, elektrospotřebiče nebo kutilské potřeby. Prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková poukázala také na to, že reforma učňovského školství připravovaná ministerstvem se zatím vůbec nezaměřuje na oblast takzvaných službových oborů včetně obchodu.
Nováková, která na začátku pracovní kariéry sbírala zkušenosti jako prodavačka v obchodním domě Prior, si myslí, že by bylo potřeba vrátit se k požadavkům, jaké byly na tyto zaměstnance kladeny v minulosti. "Tehdy museli něco znát. Například v textilu museli mít přehled o materiálech i o trendech," poznamenala.
"To, co měli prodavači textilu ve zbožíznalství, se nyní učí jen na Vysoké škole textilní v Liberci. Učívaly se obchodní počty, ekonomika provozu," dodává někdejší pedagožka ze středního odborného učiliště, nyní předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová. Od té doby obsah učiva u učebního oboru prodavač prošel dramatickou proměnou. "Nevím, kdo to tenkrát zrušil, kdo to změnil."
Zástupce ředitele Střední průmyslové školy a Střední odborné školy gastronomie a služeb v Mostě Jiří Kuneš se svěřil se zkušeností s klesajícím zájmem o učební obor prodavač. "Došlo k velkému propadu žáků, kteří se na něj hlásí. Nejen v pohledu množství, kdy jsme měli pět tříd a nyní sotva naplníme jednu, ale také v jejich kvalitě. Vychovat z nich kvalitní prodavače je velký problém," poznamenal.
Pro absolventy základních škol není tento obor atraktivní, protože nabízí perspektivu nízkého finančního ohodnocení, nízké společenské prestiže a nepřívětivé pracovní doby, doplnil. Podle Novákové problematická situace souvisí rovněž s tím, že obchod jako takový je společností vnímán velmi negativně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.