Islám? Značky cítí bilionovou příležitost

Ekonomika
31. 3. 2017 16:55
Prodejce sportovního zboží Nike nedávno představil hidžáb pro sportovkyně.
Prodejce sportovního zboží Nike nedávno představil hidžáb pro sportovkyně.

Islám je náboženství skoro čtvrtiny světové populace, globální značky Nike, DKNY, H&M, Dolce & Gabbana proto začaly cílit na muslimskou klientelu. Od sázky na takzvanou "střídmou módu" si slibují pohádkové zisky.

Ve hře je více než 1,6 miliardy zákazníků, kteří do roku 2020 utratí jen za oblečení v přepočtu 8,2 bilionu korun, jak odhaduje studie Global Islamic Economy Report. To je více než trhy Velké Británie, Německa a Indie dohromady.

Zatím posledním hráčem, jenž vytáhl do souboje o přízeň muslimů, je gigant se sportovním oblečením Nike.

Zatím posledním hráčem, jenž vytáhl do souboje o přízeň muslimů, je gigant se sportovním oblečením Nike. V březnu představil hidžáb pro sportovkyně. Značka Pro Hijab je ze speciální látky pro profesionální atlety s miniaturními otvory umožňujícími prodyšnost, ale zároveň zůstává kompletně neprůhledná. Zadní část hidžábu je také prodloužena, aby nehrozilo, že se vykasá z dresu, a krční část je ze speciálních nití, které zabraňují případnému podráždění při pocení.

"Je to revoluční krok, který naprosto změní sport pro muslimky. Dívkám po celém světě to poskytne možnost naplnit sen věnovat se sportu," uvedla Amna Al Haddad, vzpěračka ze Spojených arabských emirátů.

Nejde o první hidžáb pro sportovkyně. Kanadská společnost ResportOn podobný představila už v roce 2011. Je ale prvním od globální společnosti a má po svém vstupu na trh na začátku roku 2018 šanci opravdu masově uspět.

Začalo to luxusem

Se šitím pro arabskou klientelu má své zkušenosti i Česko, a to díky návrhářce Blance Matragi. Ta se přestěhovala za manželem do libanonského Bejrútu a od 80. let tam šila extravagantní modely pro manželky ropných šejků.

Od té doby se ale móda pro muslimky posunula. Dnes upřednostňují střídmější, ale stále trendy oblečení, které velmi dobře vystihla například kolekce Ramadan americké značky DKNY, na jejíž tvorbě se podílela dubajská módní návrhářka Tamara Al Gabbani a kuvajtská módní editorka Yalda Golsharifi. Když se v roce 2014 objevila na módní přehlídce, způsobilo to senzaci. "Modely jsou nenuceně šik, svěží, elegantní a inspirativní pro ženy, které chtějí být okouzlující a střídmé zároveň," netajila nadšení pákistánská komentátorka Bina Shah.

Kolekci doprovázelo i spuštění speciálního blízkovýchodního webu DKNY a úspěch nenechal ostatní klidnými.

Čtěte FAKTOR S!* Jaké značky následovaly? 

* Proč to není vydělávání na útisku? 

* Co je halal byznys?

* Co jsou zač "mipsteři"?

* Co najdete v časopise Vogue Arabia? 

NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NAJEDETE ODPOVĚDI V AKTUÁLNÍM ČÍSLU ČASOPISU FAKTOR S, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 30. BŘEZNA. 

Autor: - red -Foto: Vivienne Balla

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ