Za posledních zhruba deset let jsem jen já osobně pohřbíval původně kanadskou značku chytrých zařízení BlackBerry asi tak šestkrát. Ostatní novináři a analytici na tom budou zhruba tak stejně. Jenže BlackBerry pořád žije. A má se k světu.
Chvíli jsem uvažoval o tom, že spočítám, kolikrát už jsem posílal BlackBerry na smetiště byznysových dějin, ale radši jsem toho nechal. Nikdo nemá příliš rád, když se mu připomínají jeho vlastní pomýlené odhady. Každopádně mě ale napadlo, že společnost pořád žije díky tomu, že pokaždé, když někdo napíše, že jsou v kelu, pošle pánbůh BlackBerry na účet deset babek.
Pokud byste měli chuť přečíst si opravdu strhující byznysovou detektivku s happyendem, přečtěte si každopádně něco o tom, jak se BlackBerry pravidelně dokáže vyhrabat ze stavu klinické smrti. Momentálně je na tom ikonická firma tak dobře, že se pouští do vývoje zařízení pro autonomní vozidla. To lze mimochodem považovat za důkaz, že celý tento směr vývoje má smysl. Jestli manažeři BlackBerry totiž něčím vždycky byli, tak vědoucími vizionáři.
BlackBerry nesporně přežije, nejsem si ale jistý, jak to dopadne s dalšími značkami, které vyrostly na boomu chytrých telefonů. Osobně se domnívám, že budou dřív nebo později pohlceny Googlem a Applem a zůstanou z nich jen značky. Dojde k podobným projevům koncernového kanibalismu, který jsme mohli sledovat na přelomu století. I tehdy se mimochodem říkalo, o kolik bude svět chudší, až z něj zmizí samostatné značky - a helemese, nestalo se.
Předpokládat se ale dá, že BlackBerry právě díky tomuto kanibalismu nakonec přežije a zůstane na trhu jako jedna z mála značek nepohlcených velkými oligopoly. Udrží si svou výlučnost, nastaví exkluzivní ceny a ponechá si mobily coby výkladní skříň. Hlavní příliv peněz na účty BlackBerry ale bude přicházet z neviditelných míst, z útrob samořiditelných aut, která nás dřív nebo později všechny budou vozit.
P. S. Pokud tahle sázka na budoucnost neklapne, zřejmě mi nezbyde nic jiného než zase začít BlackBerry pohřbívat, že ano.