Ředitel skupiny KKCG: Ta spousta dat musí někde bydlet

Ekonomika
24. 5. 2016 15:06
Michal Tománek.
Michal Tománek.

Investiční ředitel skupiny KKCG Michal Tománek přirovnává investice do datových center k realitním projektům. Jejich návratnost je totiž během na dlouhou trať Poptávka po datových úložištích ale nadále poroste.

Za které technologie ve skupině KKCG zodpovídáte?

Prolínají se různými projekty a investicemi, kterými jsme za posledních pět let prošli. Dělí se na tři "podvětve": jednou jsou investice do IT start-upů, které zastřešuje fond Springtide Ventures, druhá větev jsou investice do biotechnologií, kde máme společnosti Medicem a Smart Brain a pravděpodobně v budoucnu přibude i další, a třetí větví je infrastruktura, jež zahrnuje datacentra a callcentra. To řazení má svou logiku, neboť každý sektor má jinou dynamiku řízení.

V oblasti big dat máte dvě datová centra, jedno u Hodonína a druhé stavíte v Praze. Kolik jste do toho investovali a kdy počítáte, že se vám peníze vrátí?

Jde o dvě středně velká datová centra, do kterých jsme investovali stovky milionů korun. Profil návratnosti je naprosto jiný než u klasických start-upů. Jde o infrastrukturní projekty postavené na zelené louce, a tak je jejich návratnost mnohem delší. Blíží se to spíše realitním projektům. Myslíme si, že v nějaké míře je pro mnoho našich aktivit zajímavé mít kus infrastrukturního aktiva v rámci skupiny. Dá se na tom totiž vystavět mnoho dalších pater, která již nejsou infrastrukturní, ale například startupová. Například geoinformační skupinu Cleerio jsme nyní přesunuli do hodonínského datacentra a snažíme se vymyslet synergie, jak datové centrum zaměřit, aby bylo například specializované na konkrétní geoinformační služby. Myslíme tedy, že to je nejen podnikatelsky zajímavé, ale má to mnoho dalších synergií v rámci aktivit, jež děláme a budeme dělat do budoucna.

Plánujete zaměřit se na bigdatový průmysl i konkrétněji?

Téma big data je určitě zajímavé. Na světě je hodně dat a to je velká příležitost s nimi pracovat. Pro nás z pohledu investorů je atraktivní investovat do firem, které se zpracováním big dat zabývají a umějí je efektivně využívat. Nicméně teď je pro nás hlavní, že ta spousta dat musí někde "bydlet" - a bydlí právě v datových centrech. Proto i poptávka po datových centrech nadále poroste. A to je zajímavá dynamika, která otevírá investiční příležitosti.

Chápu tedy, že společnosti mají příliš dat a nemají je ve výsledku kam uschovat?

Jde o dva provázané trendy: jednak je na světě víc a víc dat a zadruhé je firmy začínají přesouvat z interních systémů do cloudu, tedy sdíleného prostoru právě v nějakém datovém centru. Tyto trendy se navzájem násobí a tvoří nabídku po datových centrech. Myslím, že aktuálně není nedostatek datacenter, ale vlna poptávky po nich je jednoznačná a roste. Předpokládáme, že začnou být více aktivní firmy z Asie, jež budou hledat datové kapacity. Právě jim nabídneme pražské datacentrum, které v této době budujeme ve spolupráci s Foxconnem.

Když vezmu investice do datacenter a začínajících IT projektů, oba sektory jsou finančně náročné a sám jste říkal, že návratnost je až za x let...

Investování do start-upů má jinou dynamiku a rizika než klasické investice, které obvykle děláme, ale myslíme si, že je vhodně doplňují. Výnosnost není nikdy okamžitá. My jsme investoři, takže investujeme nikoli proto, abychom na tom zítra vydělali, ale abychom zhodnotili návratnost, míru rizika, a pak si počkáme na výsledek. Investice do zmíněných oborů jsou menší než například investice do loterijní licence, o kterou žádáme v Itálii. Nejde o největší balík investic v rámci KKCG.

Proč mezi start-upy investujete jen do IT sektoru? Proč ne třeba do zemědělství?

My investujeme do situací, které nabízejí možnost profitu. Růstové příležitosti se objevují právě na trzích, které jsou úplně nové nebo procházejí radikální změnou. A tu nejčastěji přinesou právě disruptivní technologie. Do IT a biotechnologií investujeme proto, že jsou nám nejblíže. V zemědělství se možná taky něco děje, ale asi to není nejlikvidnější a není to něco, čemu bychom rozuměli.

Při vybírání potenciálních IT projektů se zaměřujete na střední Evropu a Izrael. Na vzdálenější oblasti nemyslíte?

Částečně je to vzdáleností. Nemůžeme zainvestovat společnost na druhém konci světa a létat ji dvakrát za rok zkontrolovat. Zároveň lokální prostředí známe lépe. Náš region je zajímavý i tím, že je poměrně fragmentovaný, domácí trhy v Česku, Slovensku nebo Maďarsku jsou příliš malé na to, aby si firma mohla dovolit zůstat jen na domácím trhu. Firmám pak nezbývá než mít ambice expandovat do světa, což se nám líbí. My chceme nacházet lokální firmy s globálním potenciálem a pomáhat jim do světa. V Izraeli je to podobné, současně je tam mnoho chytrých technických mozků, hlavně v oblasti IT nebo bezpečnosti. Zkrátka je z čeho si vybírat a Izrael je v tomto naprosto výjimečný.

Vašimi konkurenty v hledání start-upů jsou zejména společnosti J&T a Rockaway. Jak se od nich lišíte?

Nesnažíme se nějak programově odlišovat. Máme svá kritéria a podle nich investujeme. V něčem se tedy budeme s ostatními start-up investory překrývat a v něčem nikoli. Jedním z kritérií je velikost investice, kde míříme někam mezi třemi až pěti miliony eur. Zadruhé to musí být již zmíněné regiony a zatřetí chceme, aby firma nebyla zaměřena jen na lokální trh, ale aby měla potenciál a ambici být světová. To jsou naše tři investiční principy, které se snažíme naplňovat. Poté máme sekundární požadavky, například na některé obory, které jsou nám blízké, třeba gaming.

Do jakých dalších oborů chce KKCG dále investovat?

KKCG má tři hlavní pilíře podnikání: historicky se zaměřujeme na těžbu ropy a plynu a aktivity s tím spojené a také na strojírenství. V posledních třech letech se stává stále podstatnějším pilířem loterijní průmysl. Rozvíjíme i další témata, těmi jsou technologie a reality. Pokud jde o další obory a investice, myslím, že to jsou biotechnologie. Částečně v nich již jsme a přijdou nám jako zajímavý obor, do nějž bychom se rádi zabořili ještě více.

MICHAL TOMÁNEK (41)
Působil jako CFO ve společnosti Mobilkom a investiční ředitel v Penta Investments. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou, obor finance. Titul MBA získal na London Business School. V Londýně strávil šest let a pracoval tam mimo jiné v Salomon Smith Barney a Central Europe Trust. Je ženatý a má dvě dcery.

 

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ