Přichází doba, kdy budete moci prodávat více a říkat přitom, že vám vlastně nejde o zisk. Podle globální studie agentury Havas Worldwide lidé očekávají od firem, že se budou angažovat ve společenských a ekologických problémech a jsou ochotni těm "hodným" zaplatit za jejich produkty více.
Podle výsledků studie "Prosumer Report" sítě agentur Havas Worldwide je 56 % spotřebitelů ochotných si připlatit za produkty, které jsou šetrné k přírodě či společnosti. Mezi tzv. prosumery resp. názorovými vůdci a "tvůrci obsahu" je to až 73 %. Studie se přitom zaměřuje právě na tuto cca pětinu populace, která podle ní určuje budoucí trendy. Mezi dotazovanými je 21% procent lidí, které lze do této kategorie zařadit.
"Pryč je doba, kdy se marketéři snažili vyvolat v lidech pocit, aby se cítili nepatřičně, aby jim následně něco prodali. Nyní se společnosti profitují na tom, že pomáhají lidem, aby byli spokojení sami se sebou a s tím, jak ovlivňují své okolí," tvrdí studie. Rozšiřují se akce typu "kup jednu, daruj druhou", příkladem ze světa jsou společnosti TOMS Shoes, Warby Parker (oční optika), One Million Lights (solarní led svítidla) a Figs (kupte si kravatu, darujte školní uniformu). Organizace Carrotmob v USA organizuje "bojkoty" obchodů, kdy se lidé sejdou před obchodem a vyjednají si, že zisk z jejich nákupů obchod využije třeba na výměnu úsporných svítidel. SwipeGood využívá zaokrouhlení platby kartou k tomu, o co se snaží všechny charity - udělat z dobročinného příspěvku zvyk, který se nespojuje jen s datem odevzdání daňového přiznání. Milion Číňanů si třeba stáhlo aplikaci Blue Mobility měsíc poté, co ji uvedl Volkswagen na trh. Řidičům pomáhá přizpůsobit jízdu a šetřit tak benzin. Aplikace FlashFood podporovaná MIcrosoftem zase organizuje distribuci přebytků potravin směrem k těm, kteří trpí hladem. Jde to ale i jednodušeji, kdy např. McDonald´s v Austrálii organizuje sběr odpadků.
Studie Havasu probíhá na vzorku 10,2 tisíc lidí v 31 zemích světa a všude je to stejné. Lidé jsou znechucení politiky a očekávají změn od firem.Zatím hlavně názoroví vůdci (cca 70 %) věří, že svými nákupními rozhodnutími mohou ovlivnit, jak korporace fungují. Nevěří moc v moc voleb a politiky něco změnit. Dobrý občan se podle většiny dotázaných chová eticky a je soběstačný. To, že chodí volit, je důležité jen pro třetinu dotázaných. Vlády jsou řízené hůře než korporace a například s problémem změny klimatu si lépe poradí korporace.Ty by podle nich měli pomoci vládám měnit věci k lepšímu.
"Naivismus" a víra v pozitivní změny už není podle studie Havasu jen záležitost nějaké malé skupiny lidí. Více než 60 % lidí napříč generacemi souhlasí, že se nyní více zajímají o to, jak a kde se vyrábějí produkty, které kupují. Velký vliv mají také sociální média a technologie. Třetina lidí je dokonce přesvědčená o tom, že Facebook, Twitter a spol. změnily svět k lepšímu. Až 60% názorových vůdců (resp. polovina lidí ve věku 18-34 let) souhlasí s tím, že mají větší vliv právě díky sociálním sítím. "Vstupujeme do doby, kdy lidé mohou hnát firmy k odpovědnosti s pomocí sociálních médií. Moc korporací roste a jsou stále větší a lidé od nich očekávají více. Chtějí, aby byznys nejednal jen sám za sebe, ale zasadil se o pozitivní změny v jejich okolí. Spotřebitelé odměňují společnosti, které tak jednají a trestají ty, které to nerespektují," komentuje výsledky studie Gilles Berouard, CEO agentury Havas Worldwide Prague.