Sledování hokeje Češi berou jako kolektivní zábavu, rádi fandí s přáteli ideálně před obrazovkou ČT sport. Vedle zpravodajských webů si fanoušci stále častěji hledají výsledky i na sociálních sítích.
V roce 2016 sledovalo hokejové mistrovství světa celých 80 % občanů České republiky, přičemž přímé přenosy si nenechalo ujít 59 % dotázaných. Letošní hokejový svátek, který probíhal od 5. do 21. května, zajímal 66 % Čechů a 44 % respondentů fandilo národnímu týmu u přímých přenosů. Svou roli mohl ale sehrát fakt, že kromě prvního zápasu s Kanadou hráli Češi všechny své zápasy již v odpoledních hodinách. Absolutní monopol ve sledovanosti má Česká televize a její kanál ČT sport, kterému dává přednost 95 % hokejových příznivců. Na internetu vedou i jeho webové stránky, kde jim dává přednost 35 % dotázaných. Textový popis zápasů sleduje jen 29 % Čechů. Více než dvě třetiny dotázaných (68 %) bere sledování hokejových přenosů jako kolektivní zábavu - rádi fandí s přáteli nebo s rodinou.
Co se týče sledování výsledků zápasů, tak je Češi (především lidé starší 51 let) nejčastěji kontrolují v televizi (70 %). Na druhém místě jsou zpravodajské weby (56 %), které jsou doménou vysokoškolsky vzdělaných lidí. Narůstá sledování přes sociální sítě, ty ke zjištění výsledků využívá 30 % lidí, a to častěji ženy a studenti. Oproti dvěma předchozím letům se snižuje míra sledování televize, v roce 2016 ji ke sledování výsledků využívalo 87 %, v roce 2015 to bylo 91 % dotázaných.
Z hokeje těží značky i sázkaři
MS v hokeji je také přehlídkou sponzorů a partnerů. Zcela dominantní je mezi sponzory hlavní partner hokejového mistrovství Škoda Auto. Celkem 63 % respondentů si značku Škoda spontánně vybaví jako první. Více než polovina dotázaných uvedla, že zaznamenala také značky sázkové kanceláře Tipsport a Fortuna či pivovary Pilsner Urquell a Krušovice. Sponzorství rovněž výrazně přispívá k budování značky - příkladem může být třeba značka VIPAPP, kterou před MS oproti současnému stavu neznalo 84 % Čechů, kteří sledují hokej. Polepšily si ale i zavedenější značky jako Slovaktual (neznalo 47 %), oleje Carlson (neznalo 40 %), Uni Hobby (neznalo 37 %), Vodka Husky (neznalo 36 %) či SazkaBET (neznalo 20 %). Žně během hokejového mistrovství mívají sázkové kanceláře. Objem přijatých sázek v květnu totiž pravidelně roste. Dominantní postavení má na českém trhu sázková kancelář Tipsport, kde si tiket vypíše více než polovina (57 %) sázejících, následuje Fortuna (36 %) a SazkaBET (23 %).
K hokejovému mistrovství světa neodmyslitelně patří i fandění. Není překvapením, že naprostá většina drží palce českému týmu, pokud by ale nezvítězili čeští hokejisté, respondenti by přáli zlato Kanadě nebo Slovensku. Oproti průzkumu před šampionátem, kdy Češi považovali za největší oporu týmu Tomáše Plekance následovaného Jakubem Voráčkem a Petrem Mrázkem, se situace značně změnila. Největší důvěru ve fanoušcích vzbudil gólman Pavel Francouz (69 %) a Radko Gudas (44 %).
O výzkumu
Průzkum k aktuálnímu Mistrovství světa v ledním hokeji 2017 připravila agentura NMS Market Research na reprezentativním vzorku 500 a 1 000 lidí ve věku 18-65 let. Sběr dat proběhl on-line v Českém národním panelu ve dvou vlnách. První vlna před mistrovstvím na začátku května 2017 a druhá vlna pak v jeho průběhu v půlce května.
Autor: Kamil Kunc, client service manažer NMS Market Research