Nejhorší je nejspíš za námi, myslí si čeští top manažeři

Relax
3. 4. 2014 12:36
Tomáš Sýkora, spoluautor výzkumu, společnost Innovative Business.
Tomáš Sýkora, spoluautor výzkumu, společnost Innovative Business.

V aktuálním vydání MarketingSalesMedia (14/2014) najdete infografiku mapující postoje manažerů marketingu a obchodu k jejich práci. Vychází z výzkumu společnosti Innovative Business, jejíž manažer Tomáš Sýkora shrnuje hlavní výsledky průzkumu.

Když se mě někdo zeptá na to, co pokládám za nejzajímavější výsledek průzkumu mezi obchodními a marketingovými řediteli, odpovím mu jednoduše: spokojenost a optimismus mezi manažery. Výsledky průzkumu mezi 234 českými manažery lze interpretovat tak, že čeští obchodní a marketingoví ředitelé se v práci cítí podle svých představ. Dělají práci, která je baví a která je oceňována interně jejich kolegy, ale chápána i zvenčí jako prestižní. Ve svých firmách mají dostatečné kompetence k tomu, aby sami stanovovali koncepci práce svých týmů. A jsou dokonce spokojeni i se členy těchto týmů: s jejich odborností, spolehlivostí, pracovním nasazením, ale i po stránce lidské.

Peněz by mohlo být trochu víc

Jen o něco hůře hodnotí spokojenost se svým finančním ohodnocením. Ale i zde převažuje spokojenost, nejen se základní mzdou, ale i dalšími benefity. Zajímavé bylo zjištění, že respondenti z řad obchodních ředitelů uváděli finanční prémie k základnímu platu spíše výjimečně. Důvodů může být mnoho: vysoký základní plat, nereálné plány atd. Tak či onak, i obchodní ředitelé jsou s existujícím stavem převážně spokojeni.

Realita sales vs. marketing

Právě obchodní ředitelé vykazovali, kromě absence finančních bonusů, ještě jednu významnou charakteristiku a tou byl velmi silný pocit zodpovědnosti za plánované příjmy firmy. Ředitelé marketingu tuto zodpovědnost nevnímají zdaleka tak silně. To se projevuje také v tom, že ředitelé obchodu vnímají výrazněji svou zodpovědnost za marketingovou strategii než marketingoví ředitelé za obchodní strategii.

Celkově však výsledky potvrzují, že marketingové a obchodní týmy velmi výrazně a dobře kooperují: ve třetině firem je řízení těchto oddělení spojeno pod jednoho manažera. A tam, kde není, je spolupráce týmů hodnocena z drtivé většiny jako velmi dobrá.

Toto pozitivní vyznění průzkumu krásně dokresluje to, co cítím velmi výrazně poslední čtvrt roku a co pokládám za nesmírně pozitivní: obchodní i marketingoví ředitelé - tedy ti, kteří zajišťují firmám jejich příjmy - jsou optimističtí v tom, že nastává skutečné oživení trhu. Že už to není jen zbožné přání, ale realita podložená čísly.

Lidí je málo, práce moc

Jako jeden z problémů se v průzkumu ukazuje poddimenzovaný stav obchodních týmů. Předpokládám, že se zde projevuje všem známý kolorit hledání kvalitních obchodníků, kterých je jako šafránu. Nová pracovní pozice pro top obchodníka se vytvoří vždy, protože návratnost hraničí s jistotou. Naopak zaměstnávat někoho, u nějž nemáme důvěru v jeho schopnosti, si mnoho zaměstnavatelů rozmyslí. Stejně jako pokoušet se vychovat si obchodníka z čerstvého absolventa, což je investice s nejistým výsledkem.

Dalším negativem je podle respondentů nedostatek času, který se podle nich může projevit na kvalitě jejich práce. To je zřejmě téma na samostatnou studii, protože důvody mohou být různé: Od zahlcení operativou až po špatný time management. Nicméně mezi jeden z důsledků tohoto stavu respondenti zařadili nedostatek času na sledování profesních novinek, navštěvování specializovaných konferencí a výměnu zkušeností a názorů s profesními kolegy.

On-line orientovaní manažeři

Vedle odborných časopisů vyhledávají ředitelé obchodu a marketingu informace pro svou profesní potřebu prostřednictvím internetových vyhledávačů, webů svých dodavatelů nebo jejich newsletterů. Vzhledem k tomu, že vyhledávání právě na internetu hraje naprostý prim při získávání informací samotných respondentů, nepřekvapuje, že hlavní rozvojovou aktivitu pro ně představuje rozvoj firemních webů a e-shopů.
Kromě webů samotných se další plány týkají zejména systémů pro identifikaci návštěvníků stránek. A aby bylo koho identifikovat, je třeba zajistit webu návštěvníky. Zde ředitelé obchodu a marketingu sázejí na reklamní bannery, sociálních sítě a affiliate systémy. Překvapivě však vynechávají PPC kampaně, což je zajímavé v kontrastu s uživatelským chováním jich samotných.

Autor: Tomáš SýkoraFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ