Firmy chtějí odborníky na on-line marketing, nechtějí jim ale platit více, i když jich je nedostatek. Další velmi žádanou pozicí ze strany firem jsou také obchodní zástupci.
Nabídka práce v oblasti obchodu mírně roste - z 12044 na 12395 nabídek podle průzkumu platy.cz. Jde tak proti celkovému trendu na trhu, který znamená u všech pozic pokles o 10%. V marketingu, reklamě a PR nabídky naopak mírně klesly z 1355 na 1289 podle platy.cz. Poptávka po práci měřená počtem životopisů klesla v obou oborech.
Obvyklé mzdy se v oborech marketing a sales oproti loňsku výrazně neměnily, resp. klesaly o jedno procento (platy.cz). Zvyšuje se ale úroveň základní mzdy, kterou jsou firmy ochotné nabídnout. Firmy tlačí na zvýšení výsledků a bojují o pozice zejména v oblasti potravin, nápojů, tabáku, farmacie a luxusního zboží, které krize nepoložila. Mají tedy prostředky na to, aby hledaly nejlepší obchodníky a nabízely jim lepší podmínky. Průměrně přitom rozhoduje zvýšení platu o 10%. "V posledních letech je velká tendence obracet se na pasivní kandidáty, kteří na nabídky čekají. Když je někdo osloví, berou to pozitivně," potvrzuje Lenka Estévez, Team Leader v personální agentuře Reed Specialist Recruitment.
Fluktuace manažerů na pozicích v marketingu a obchodě se také v poslední době zvýšila z dříve obvyklých pěti let na dva až tři roky strávené ve firmě. Marketéři a zvláště obchodní zástupci nečekají, než dostanou přidáno a raději jdou hned za lepším. Dříve lidé více doufali, že ve firmě vyrostou, dodává Lenka Estévez. V marketingu slyší kandidáti také na zajímavou značku, kandidáty na obchodní pozice přesvědčí zase dobré výsledky firmy.
Online marketing táhne. Ve 25 letech můžete vydělávat statisíce
Do svých marketingových týmů chtějí aktuálně firmy zařadit specialisty na online. Ač je odborníků na trhu nedostatek, firmy jim většinou nechtějí nabídnout více, než manažerům na stejné úrovni. Zatím nedovedou vyčíslit reálný přínos takového odborníka pro firmu. Spíše jsou pod tlakem okolí, aby "držely krok" a v online byly aktivní. Zatímco nabídka mzdy se může pohybovat okolo 50 tisíc, lidé s praxí očekávají 80-90 tisíc. Na svých aktuálních pozicích jsou dobře zaplacení a nepotřebují většinou měnit. Není neobvyklé, aby zkušený manažer v této oblasti vydělával i 100-150 tisíc, a to například již ve 25 letech. Online se většinou tito lidé věnují od svého útlého věku a velmi brzy se mohou dostat na lukrativní manažerské pozice.
V marketingu mají uchazeči větší šance na úspěch než před krizí
Až 33% lidí je ochotno pracovat v obchodě, v roce 2012 to bylo 14234 uchazečů. "Společnosti i během krize vždy poptávaly uchazeče do segmentu obchod, neboť jsou to povětšinou jediní lidé ve společnosti, kteří přinášejí do společností příjem. V roce 2012 bylo na Profesia.cz zveřejněno 12395 pracovních nabídek v oboru obchod." říká Kateřina Jaroňová z pracovního portálu Profesia.cz. Podle Reed Specialist Recruitment jsou v obchodě nejžádanější obchodní zástupci a key account manažeři v rychloobrátkových společnostech. Specifický je segment retailu, kdy do maloobchodních řetězců přichází lidé spíše na nižší pozice a firmy si je vychovávají a povyšují sami.
,,Podíl osob, kteří hledají práci v marketingu na pracovním portálu Profesia.cz, tvoří 4-5%. Podíl pracovních nabídek během krize razantně klesl ze 4% na 1%. V roce 2012 zaměstnavatelé inzerovali 1289 pracovních nabídek v oboru marketing, tedy 2% podíl na všech pracovních nabídkách. Zatímco práci hledalo v oboru 1885 uchazečů. Zajímavé je, že před krizí ve stejném oboru chtělo pracovat až 3327 lidí a volných bylo jen 1027 pozic. "Uchazečům se tak v roce 2012 zvýšily šance na úspěch," dodává Kateřina Jaroňová.