Výzkum: Češi věří, že se budou mít v příštím roce lépe

Relax
11. 12. 2015 16:56
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Z výzkumu agentury Ipsos provedeného v říjnu 2015 na reprezentativním souboru populace ve věku 18-65 let vyplývá, že přibývá Čechů s optimistickým názorem na další vývoj ekonomické situace jak v ČR, tak v jejich domácnosti. To souvisí i s růstem pocitu štěstí během posledních let.

Od roku 2012 kontinuálně narůstá počet lidí, kteří jsou optimističtí ohledně budoucího ekonomického vývoje. Oproti loňskému roku se jejich počet opět navýšil, a to o 5 % bodů. Celkem 16 % Čechů věří, že se ekonomická situace v příštích 6 měsících bude dále v ČR zlepšovat. Nicméně nejvíce lidí se přiklání spíše ke stagnaci (téměř 60%).

Ještě větší důvěru mají ale lidé sami v sebe. Čtvrtina populace ve věku 18-65 let věří v další zlepšování své osobní ekonomické situace, čili ve své domácnosti a i zde zaznamenáváme trvalý růst optimismu v posledních 4 letech. Nejvíce optimistů je mezi mladými lidmi do 24 let, vlastní finanční situaci vidí do budoucna pozitivně 41 % z nich, také u lidí do 34 let je toto číslo vysoké, a to 37 %. S věkem ale hladina optimismu u lidí postupně klesá. Nejvíce skeptičtí jsou tak lidé starší 55 let, kteří očekávají spíše zhoršení. Výrazně optimističtější jsou lidé s VŠ vzděláním.

"S radostí každý rok sledujeme nárůst počtu Čechů, kteří budoucnost vidí optimisticky. Ať už se jejich vnímání zakládá na osobních zkušenostech, na tom, co slyší ve svém okolí nebo z médií, je to určitě dobrá zpráva v dnešní uspěchané a zároveň rozkolísané době," dodává k výsledkům výzkumu Tomáš Macků, ředitel komunikace agentury Ipsos, která výzkum zrealizovala.

Platí, že lidé, kteří věří ve zlepšení vlastní finanční situace, zároveň častěji uvádějí, že se cítí šťastní. Oproti loňskému roku také klesl počet lidí, kteří se cítí unaveně, z 37 % na 29 %, i když právě únava je stále nejčastější odpovědí Čechů na otázku, jak se cítí. Dále potom odpovídají, že se cítí normálně (26 %), v klidu a v pohodě (18 %), ale také znepokojeně (13 %).

Z pocitů lidí se během posledního roku nejvíce zvýšil pocit znepokojení, což souvisí s celkovou situací ve světě, nutno říci, že tento výzkum byl realizován ještě před listopadovými pařížskými událostmi.

Výzkum byl realizován společností Ipsos v říjnu 2015 na reprezentativním vzorku dospělé populace ve věku 18-65 let. Velikost vzorku byla 1007 respondentů, byla použita metoda on-line dotazování. Výzkum je realizován pravidelně od roku 2012.

Autor: - red -Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ