Slevový portál Zapakatel.cz hledá možnosti, jak se více angažovat mimo Prahu. Pro nabídku lokálních služeb ale potřebuje jiný obchodní model. Ten pražský firmě úspěch ani zisky v regionech nezajistí.
Podle výzkumu, který provedla společnost Perfect Crowd, více než polovině lidí na slevových portálech nic nechybí. Pokud něco postrádají, pak je to zejména elektronika, kvalitní české potraviny, dětské věci, české zboží (například zboží z farmářských trhů) a lokální služby. Na lokální služby se nyní zaměřuje sever Zapakatel.cz, pro firmu je to ale tenký led. "Zde se budeme snažit najít jiný obchodní model, abychom byli schopní uspět a zároveň to pro nás bylo ziskové," říká Vladimír Hlaváček, marketingový specialista serveru Zapakatel.cz. Pražský obchodní model podle jeho názoru nemá v regionech šanci zákazníky zaujmout, a ani není ziskový.
Výdejní místa v Brně a Bratislavě končí
Zapakatel.cz záměr posilovat v regionech nyní realizuje prostřednictvím rozšíření spolupráce se společnostmi Tipsport (na 500 míst, kde lze zaplatit a vyzvednou poukaz) a Zásilkovna (74 výdejen po české i slovenské republice). Těmito cestami bude nyní obsluhovat i Brno a Bratislavu, odkud stahuje svá výdejní místa. "Zjistili jsme, že se nám v Brně nevyplatí provozovat zákaznické centrum," říká Hlaváček. Pro zákazníky se podle jeho názoru nic nezmění, v Brně mohou využít jednu z dvacítky poboček Tipsportu. "Budeme se nyní zákazníkům snažit vštěpovat, že tuto možnost mají," počítá s další propagací Hlaváček.
Pro kontrolu kvality služeb, které prostřednictvím portálu firmy v akci nabízí, Zapakatel.cz využívá poukaz zdarma, který má k dispozici u každé nabídky. "Dále jsme stanovili podmínku, že musíme mít zboží k dispozici vždy 10 dní před zahájením akce, abychom byli schopni ohlídat jeho kvalitu," říká Hlaváček. Z obchodních statistik, které si firma vede, vyplývá, že se k portálu opakovaně vrací 70 % firem. Zbývajících 30 % nabídky Zapakatel.cz mimo jiné přizpůsobuje tomu, co se v danou chvíli hodí do dramaturgie webu. "Nyní jsou v kurzu letní pobyty, lyžařské zájezdy by teď cestovky asi ani neměly chuť nabízet," míní Hlaváček.
O lahůdky ve slevě je zájem
Co konkrétně partnerským firmám slevový portál přinese hodně závisí na tom, s jakým cílem do spolupráce jdou. Mohou se jednorázově zbavit zboží na konci sezóny, ale zároveň mohou zákazníky přimět vyzkoušet jejich novou nabídku. "Provozovatel si nemůže myslet, že mu nabídka buřtů se třemi pivy za 40 korun vydělá. Jde do toho s tím, že je to součást marketingu, jedna z cest, jak přilákat zákazníky," říká Vladimír Hlaváček, marketingový specialista Zapakatel.cz. Loajalita zákazníka už je pak v rukou partnerských firem, záleží například i na kvalitě služeb, které zákazníkům nabídnou.
Obecně jsou nejméně loajální zákazníci leteckých služeb a hotelů. "Ve chvíli, kdy si přes nás někdo koupí zájezd do Tater, víme, že se zajímá o cestování. Příště mu můžeme nabídnout ten samý hotel nebo jinou nabídku spojenou s cestováním," popisuje Hlaváček.
Segment, který na slevových portálech roste, jsou lahůdky, delikatesy a obecně kvalitní potraviny od lokálních i zahraničních dodavatelů. "Lahůdkářství s námi například každé dva až tři měsíce nabízí sýry," říká Hlaváček. Lidé si z obchodu ale málokdy odnesou pouze to zboží, na které mají slevový kupón. "Záleží na lidech. Snažíme se působit na dodavatele, aby k zákazníkům ze slevových portálů přistupovali se stejnou péči jako ke všem ostatním. Pak se jim budou vracet," uzavírá Hlaváček.