Aktivisté uctili Palachův čin protestem proti Zemanovi

Domácí
18. 1. 2015 17:33
Pomník Jana Palacha.
Pomník Jana Palacha.

0Přibližně dvě stovky lidí si pochodem od hrobu Jana Palacha na Olšanských hřbitovech na Václavské náměstí připomněly 46. výročí jeho sebeupálení. Účastníci zároveň vyjádřili rozhořčení nad oběťmi z autobusu zasaženého raketou u města Volnovacha na východě Ukrajiny, Organizátoři akce nazvané Nevyhasneme! také protestovali proti prezidentu Miloši Zemanovi, kterého obvinili z šíření ruské propagandy.

Pieta za Jana Palacha."Jeden z požadavků Jana Palacha byl i okamžité zastavení sovětské propagandy na území našeho státu. Je podle nás trestuhodné, že dnes v našem státě šíří ruskou propagandu přímo náš prezident," prohlásil na shromáždění v horní části Václavského náměstí Martin Přikryl ze spolku Podhradí.

Spolek Podhradí založili organizátoři protestů proti Zemanovi, a platforma Bez komunistů.cz. V dnešním prohlášení určeném oběma komorám Parlamentu vyzvali jejich členy, aby se "činy prezidenta mnohem vážněji zabývali".


Akce začala u hrobu Jana Palacha na Olšanských hřbitovech, kde lidé zapálili svíčky a s Hrob Jana Palacha na Olšanských hřbitovechdalšími v ruce se vydali do centra Prahy. Ze hřbitova se na pochod v klidu a bez provolávání jakýchkoliv hesel vydalo podle odhadu ČTK zhruba 150 lidí. Na náměstí Jiřího z Poděbrad se k nim připojilo na 50 lidí, kteří nesli ukrajinské vlajky a transparenty odsuzující vměšování Ruska do ukrajinských záležitostí.

Někteří účastníci pochodu měli v rukách plakáty s nápisem Je suis Volnovacha. Reagovali tak na úterní incident, kdy u města Volnovacha na východě Ukrajiny zasáhla raketa linkový autobus. Útok si vyžádal 12 obětí. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují proruští separatisté i Ukrajinci.

Pieta za Jana Palacha.Na závěr shromáždění účastníci zazpívali českou státní hymnu a sestavili svíčky do podoby siluety postavy ležící na zemi.

Jan Palach se upálil 16. ledna 1969. Svým činem chtěl vyburcovat společnost, aby se nesmiřovala s vývojem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Tři dny po svém hrdinském činu svým zraněním podlehl. Jeho pohřeb se stal jednou z posledních velkých akcí, při níž lidé dali najevo nesouhlas s realitou, která nastala po konci takzvaného pražského jara. Protikomunistické protesty, které se konaly na konci 80. let vždy v polovině ledna, pak získaly název Palachův týden.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal, Lucie Pařízková

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ