Na ministerstvu financí vzniká bez vědomí vlády nová reforma penzí. Ministr Andrej Babiš (ANO) kvůli tomu sestavuje novou expertní komisi. Mimo jiné chce zavést rovný důchod pro všechny. Činil by ale jen necelých osm tisíc korun.
Rovný důchod ve výši třiceti procent hrubé mzdy, upravený příspěvek na bydlení, nižší sociální pojištění. To vše by čekalo české důchodce a zaměstnance, pokud by se ministru financí Andreji Babišovi (ANO) podařilo prosadit penzijní reformu, jež v současnosti vzniká na jeho ministerstvu. Její přípravu naznačil nedávno při projevu v Poslanecké sněmovně. Odvolával se na analýzu, kterou si prý za tím účelem dal vypracovat.
Jak se podařilo zjistit časopisu TÝDEN, materiál pro Babiše připravoval profesor Jaroslav Vostatek z Vysoké školy finanční a správní, mimo jiné člen důchodové komise na "konkurenčním" ministerstvu práce (MPSV).
"Měli jsme spolu několik setkání, pan ministr projevil velký zájem o vytvoření koncepce. Tu bychom mohli připravit do června, jak řekl ve sněmovně," potvrdil pro TÝDEN.CZ Vostatek s tím, že ministr pravděpodobně osloví i další odborníky, a vytvoří si tak vlastní expertní panel. Jeden už přitom funguje na ministerstvu práce a sociálních věcí. "Panu ministrovi Babišovi jsem říkal, jaké mám z práce té komise dojmy. Vnímal jsem, že se mnou souhlasí, že ta komise na MPSV pracuje neefektivně," dodal profesor.
Pozdvižené obočí
Přípravou alternativní penzijní reformy ale Babiš nemile překvapil i koaliční partnery. Reforma důchodů totiž spadá na základě koaličních dohod do pravomoci ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD).
"Já jsem to ve sněmovně také slyšela poprvé. Takže jsem zvedla obočí," řekla Marksová při debatě se studenty Národohospodářské fakulty VŠE, kterou minulé úterý pořádal časopis TÝDEN. Ptala se proto Babiše na podrobnosti. "Řekl mi, že tam prostě musel něco říct. Tak uvidíme," dodala Marksová.
Babiš svými záměry výrazně zasahuje do resortů svých koaličních partnerů. Marksová řešení případného sporu nechá na premiérovi. Ten má ale jasno. "Jediná komise, která vznikla na základě koaliční smlouvy a programového prohlášení vlády, je Odborná komise pro důchodovou reformu na MPSV," vzkázal po svém mluvčím Bohuslav Sobotka. Od Babišových aktivit tak dává ruce pryč.
O tři tisíce nižší penze
Ministerstvo financí je na informace skoupé. Oficiálně pouze připustilo, že se penzijním systémem zabývá. "Podrobnosti je zatím předčasné sdělovat," reagoval mluvčí úřadu Radek Ležatka.
Vostatek nicméně TÝDNU přiznal, že se inspiroval například ve Švédsku, kde podobný systém již dlouho funguje. "Co se týče letoška, šlo by o 7993 korun," řekl k představě o rovném důchodu Vostatek. Jen pro porovnání: průměrná penze nyní podle údajů České správy sociálního zabezpečení dosahuje 11 075 korun, a je tak o 3082 korun vyšší. Podle Vostatkových dřívějších návrhů by se tato část penzí platila ze státního rozpočtu.
Vedle rovného důchodu by lidé měli pobírat i druhou část "státních" penzí, která by byla závislá na tom, kolik do systému odvedou a jak brzy odcházejí do důchodu.
* Jaké výše by dosahovala tato druhá část "státních" penzí?
* Jak by se podle návrhu měla změnit výše důchodového pojištění?
* A jakou penzijní reformu chystá ministerstvo práce a sociálních věcí?
To se dočtete v aktuálním vydání časopisu TÝDEN, které vyšlo v pondělí 20. dubna 2015.