Asociace podpořila šéfa Národního divadla Brno v uvedení radikální hry

Domácí
28. 5. 2018 15:59
Protesty proti inscenaci.
Protesty proti inscenaci.

Asociace profesionálních divadel, která sdružuje tři desítky českých scén, podpořila postoj ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera ve věci uvedení inscenace Naše násilí a vaše násilí. Sdělil to mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. V rámci mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno hru o víkendu uvedlo divadlo Husa na provázku. Hra vzbudila odpor, debaty vyvolávala už před uvedením. Samotné představení narušila skupina lidí, řešila to policie. Hra se zabývá vztahem Západu a Blízkého východu a vrcholí scénou, kdy Ježíš znásilní muslimku.

"Asociace zdůrazňuje, že veřejné prostředky jsou určeny na podporu festivalu, který uvedením několika desítek inscenací přináší obraz zvoleného tématu z nejrůznějších pozic. Zároveň konstatuje, že svoboda tvorby je zaručena Listinou základních práv a svobod a ústavou," uvedla ve svém prohlášení asociace.

Vedle pražského Národního divadla jsou v asociaci sdruženy další velké české scény, z Prahy třeba Divadlo Na zábradlí, Činoherní klub nebo Divadlo na Vinohradech, dále Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, Národní divadlo Brno, Jihočeské divadlo České Budějovice nebo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci.

Představení chorvatského režiséra Olivera Frljiče předem odsoudila katolická církev a někteří politici. Frljič patří k respektovaným evropským režisérům, jeho inscenace ale často vyvolávají širší veřejnou debatu o ožehavých otázkách, anebo přímo způsobují skandály.

Jihomoravský kraj v pondělí oznámil, že chce dát na festival Divadelní svět Brno zamýšlený milion korun, peníze ovšem nelze použít na kontroverzní hry uvedené v rámci festivalu.

Po sobotním začátku hry Naše násilí a vaše násilí začala část publika, zejména příznivci radikálního pravicového hnutí Slušní lidé, hvízdat a dupat, následně vtrhli na jeviště, utvořili řetěz a natlačili herce ke stěně. Reagovali tak na scénu, kdy se herci svlékli donaha a začali se objímat a dotýkat. Aktivisté odešli až po desítkách minut, když je k tomu vybídli policisté.

Podle ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera byl postup brněnských policistů liknavý, antikonfliktní tým podle něj vstoupil až po mnoha telefonátech a žádostech. Glaser s rektorem Janáčkovy akademie múzických umění Petrem Oslzlým také osobně šli za velitelem zásahu. Policie kritiku odmítá.

Narušení inscenace aktivisty skončí před přestupkovou komisí. Primátor Petr Vokřál (ANO) označil incident v sále za smutné sbírání předvolebních bodů. Slušní lidé chtějí kandidovat v komunálních volbách.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šefr Igor

Další čtení

Před dvaceti lety byl zavražděn Michal Velíšek, který chtěl pomoci ohrožené ženě v parku

Domácí
13. 9. 2025
ilustrační foto

V lesích na Liberecku přibude ještě letos skoro 47.000 sazenic buků či dubů

Domácí
13. 9. 2025

V pražské botanické zahradě v Troji se uskuteční tradiční vinobraní

Domácí
13. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ