Autobazary mizí. Za poslední rok jich skončilo padesát šest

Domácí
21. 11. 2017 10:59
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Za posledních 12 měsíců ukončilo v Česku činnost 56 autobazarů. Jejich celkový počet tak klesl pod 300. V 87 procentech případů šlo o prodejce s méně než 50 vozy v nabídce. Vyplývá to z údajů Asociace prodejců použitých automobilů - autobazarů (APPAA).

Podle předsedy APPAA Petra Přikryla je za neuspokojivým stavem českého trhu s ojetými vozidly především nedokonalá legislativa. Prodej není nijak regulovaný a odehrává se v podstatě ve stejných mantinelech jako v devadesátých letech. "Například ojetá vozidla může prodávat kdokoliv, a to dokonce i bez patřičné odbornosti," uvedl Přikryl.

Doplnil, že se mnohokrát setkal s prodejci, kteří neměli ani elementární technické znalosti a přijímali do prodeje vozidla po totálních haváriích nebo v žalostném technickém stavu. Dalším problémem je podle něj nechuť českých úředníků kvalifikovat stáčení tachometrů jako trestný čin. Kvůli nekalým obchodním praktikám asociace letos neprodloužila členství 13 prodejcům.

Ačkoliv se legislativa nezměnila, počet stížností na autobazary se snížil. Zákazníci jsou podle asociace lépe informovaní a nakupují čím dál více ve velkých bazarech, které mají v nabídce alespoň 100 vozidel.

V Česku se ročně prodá nebo doveze kolem 700 tisíc ojetých aut. Na autobazary z tohoto počtu připadá zhruba třetina.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

ilustrační foto

Psi v Brně znovu potrhali ovce. Tentokrát ale majitele psů dopadli

Domácí
29. 10. 2025
ilustrační foto

Brno nabízí snový byt 4+1 pro studenty za babku. Ale jen pro skupinu

Domácí
29. 10. 2025
Tomio Okamura

Okamura míří do čela Sněmovny. Turek z Motoristů funkci nedostane

Domácí
29. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ