Azylová politika ať se sjednotí, žádají nevládní organizace

Domácí
2. 11. 2016 13:42
Migranti v Česku (ilustrační foto).
Migranti v Česku (ilustrační foto).

České nevládní organizace pracující s migranty podporují sjednocování podmínek pro azyl v Evropské unii. Reformu společného azylového systému považují za nezbytnou. Myšlenka stejných pravidel ve všech zemích unie se prolíná návrhem reformy azylového systému, který na jaře a v létě představila Evropská komise. Konsorcium nevládních organizací, které pracují s migranty v ČR, stanovisko k tomuto návrhu zveřejnilo ve středu.

Sbližování procedur států při posuzování žádosti o azyl by podle návrhu měla zajišťovat Agentura EU pro otázky azylu, na niž by se měl přeměnit Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu. Jednotná základní pravidla by měla změnit současnou situaci, kdy jednotlivé země přistupují k žadatelům o azyl různě.

Obecným cílem navrhovaných změn je snaha zastavit uprchlíky před branami Evropy, uvedl ředitel organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. Za problematický považuje koncept takzvaných bezpečných zemí, kam je možné žadatele o azyl vracet. "Podle mého názoru úplně bezpečné nejsou," poznamenal.

Konsorcium vyjádřilo obavy z účelového zařazování států mezi bezpečné země. Celý koncept mohou podle Rozumka nabourat rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku v případech neúspěšných žadatelů o azyl. Soud může rozhodnout, že daná země pro odmítnutého žadatele bezpečná není. Odvolání ale neodkládají povinnost návratu do bezpečné země, což může být podle konsorcia pro uprchlíky ohrožující.

Návrh Evropské komise pracuje také s procedurou, kterou by se uprchlíci z nejpostiženějších cílových zemí v EU přesouvali do jiných států. Tyto takzvané kvóty Česká republika i další země dlouhodobě odmítají.

O návrhu reformy evropští politici nyní diskutují. Zástupci českých neziskových organizací považují za pravděpodobné, že se ještě bude upravovat. S vlastním návrhem by měli v dohledné době přijít Slováci, kteří EU předsedají.

Očekává se, že v něm bude konkrétně popsán princip takzvané "flexibilní solidarity", na němž by podle zemí visegrádské skupiny měla být postavena migrační politika. Premiéři ČR, Maďarska, Polska a Slovenska se na tom shodli na zářijovém neformálním summitu EU v Bratislavě.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Hájek Ondřej

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ