Český premiér
Babiš mluvil o zákulisí summitu EU a Ligy arabských států
25.02.2019 11:41 Aktualizováno 25.02. 12:18
Z regionálních témat se na prvním summitu Evropské unie (EU) a Ligy arabských států (LAS) probírá hlavně izraelsko-palestinský konflikt, v kuloárech pak dominuje brexit. Novinářům to v pondělí řekl premiér Andrej Babiš, který ČR v egyptském Šarm aš-Šajchu zastupuje. Ostatním lídrům chce na plenárním zasedání sdělit, že problémy s migrací je potřeba řešit mimo Evropu.
"Mám pocit, že v kuloárech stále dominuje brexit... Z hlediska arabských států to bylo hlavně o Palestině, to je samozřejmě problém, který nemá řešení už desítky let," řekl Babiš českým novinářům. Britská premiérka Theresa Mayová se podle něj snaží ostatní evropským lídrům vysvětlovat situaci kolem procesu britského odchodu z EU. "Ale my stále nevíme, co vlastně paní premiérka chce. Takže ona nás o tom informuje, řekl bych, že testuje terén," dodal Babiš s tím, že s Mayovou před týdnem mluvil telefonicky.
Předseda vlády v neděli označil za hlavní téma egyptského summitu migraci, které se prý bude věnovat i jeho projev na pondělním druhém bloku plenárního zasedání. "Je to hlavně o tom, co my stále tvrdíme, že musíme řešit migraci mimo Evropu, že je potřeba pomoci zemím, aby měly ekonomickou prosperitu, aby jejich lidi neodcházeli do Evropy," vysvětlil.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí přitom na úvod vrcholné schůzky uvedl, že legální a bezpečná migrace je v zájmu evropských i arabských zemí. Babiš řekl, že migrace do Evropy nemůže být ilegální a že je potřeba zastavit aktivity pašeráků. Česká vláda prý má v tomto směru konkrétní návrhy, summit v Šarm aš-Šajchu ale "asi není fórum" pro jejich probírání.
Sísí v neděli rovněž vyzýval k posílení společného boje proti terorismu, který přirovnal k nebezpečnému moru. Babiš společný postup proti "mezinárodnímu terorismu" označil za pozitivní. Konkrétně Egypt je podle něj považován za dobrý příklad boje proti teroristům i pašerákům lidí, přestože Sísího režim čelí obviněním, že pod záminkou boje proti islamistům potlačuje opozici.
Babiš se Sísím v neděli krátce hovořil a při té příležitosti mu předal pozvání na návštěvu Česka. "Máme zájem, aby nám egyptská strana umožnila zorganizovat výstavu s nálezy našich egyptologů... Bylo by skvělé, kdyby v červnu 2020 přijel tuto výstavu otevřít," řekl český premiér. Podle jeho představ by na expozici v Národním muzeu zapůjčila artefakty také muzea dalších evropských metropolí.
Ráno se Babiš sešel s jordánským ministrem zahraničí Ajmánem Safadím, oproti původnímu plánu by v pondělí měl jednat také se saúdskoarabským králem Salmánem. Tématy diskuze údajně bude spolupráce v zemědělství, zdravotnictví či výzkumu, ale také vyšetřování vraždy novináře Džamála Chášukdžího.
Šéfa jordánské diplomacie Babiš požádal, aby tato blízkovýchodní země v ČR otevřela velvyslanectví, i vzhledem k tomu, že obě země mají "dlouhodobě nadstandardní vztahy". "On to komentoval, že má napjatou finanční situaci, ale že to budou řešit," řekl český premiér. Se Safadím hovořil také o humanitární a rozvojové pomoci, jordánských uprchlických táborech a průmyslové a obchodní spolupráci.
Úřad vlády ČR na twitteru uvedl, že letos uplyne 55 let od navázání diplomatických vztahů mezi Československem a Jordánskem. Tento týden je zároveň v jordánské metropoli Ammánu na oficiální návštěvě ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Doprovází ji zástupci 13 firem převážně z oborů energetiky, elektrotechniky, zdravotnické techniky a farmacie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.