Babiš navštívil francouzský Zlín: Baťovo Město ze 30. let

Domácí
30. 6. 2018 18:15
Premiér Andrej Babiš (vpravo) a slovenský premiér Peter Pellegrini při pietním aktu u památníku nedaleko Darney na severovýchodě Francie.
Premiér Andrej Babiš (vpravo) a slovenský premiér Peter Pellegrini při pietním aktu u památníku nedaleko Darney na severovýchodě Francie.

Premiér Andrej Babiš v rámci sobotní návštěvy Francie zavítal do města Bataville (Baťovo Město), které na severovýchodě země nechal ve 30. letech minulého století postavit Tomáš Baťa pro svoje dělníky nedaleko továrny na levnou obuv. V obci u městečka Moussey žijí dodnes bývalí zaměstnanci závodu, který byl přes jejich ostrý odpor zavřen v roce 2001 kvůli ekonomické ztrátovosti.

Babiš mimo jiné navštívil dodnes fungující výrobnu podle baťovského vzoru a vystoupil v rámci odborného kolokvia věnovaného Baťově odkazu.

O Baťově Městě vznikl ve Francii před deseti lety dokumentární film pod názvem Vítejte v Bataville, který natočil francouzský dokumentarista François Caillat. Snímek skrytým srovnáváním s totalitou kladl více důraz na negativní aspekty jednotvárného života dělníků v umělé obci. Ve snímku ale bývalí pracovníci a pracovnice továrny vzpomínají na svůj životní úděl spíše v dobrém.

Továrna v roce 1939 zaměstnávala 2700 dělníků, v roce 1950 ještě dva tisíce a počátkem 90. let 1500. V roce 2001 ale přišlo z ústředí v kanadském Torontu definitivní rozhodnutí o uzavření provozu. Zbývajících 840 pracovníků vyrábějících ročně 1,5 milionu párů bot se vzbouřilo a dokonce zadržovalo jednoho z ředitelů závodu. Odpor byl ale marný.

Do roku 2005 ještě v místě obuv vyráběla firma Hello, která zkrachovala. Areál pak sloužil jako sklad dovážené obuvi z Asie, loni v něm ještě podnikala filmová producentská firma. V obci, jíž Baťa dal obchody, školu, učiliště a dokonce i kostel a první plovárnu v kraji, žije nyní pár stovek lidí. Příbuzná městečka existují například pod názvem Batawa v Kanadě nebo Batanagar v Indii.

Firma Baťa stále zaměstnává ve světě 40 tisíc lidí a svoje produkty vyrábí ve 40 výrobních zařízeních v 25 zemích. V nich ročně vyrobí kolem 150 milionů párů bot. Rovněž vede síť pěti tisíc vlastních obchodů ve více než 50 zemích světa.

Baťa se věnuje také charitě. V roce 2010 byla založena společnost The Bata Children's Program, která ve spolupráci s různými specialisty realizuje projekty, jejichž cílem je pomoci rodinám a dětem po celém světě na poli zdravotním, při rozvoji podnikání, soustředí se na vzdělání či na pomoc při přírodních katastrofách. V současné době působí v 19 zemích a v následujících letech plánuje rozšíření do několika dalších.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vlachos Rémy

Další čtení

Jedno ze dvou půlročních mláďat levharta cejlonského se v ostravské zoo seznamuje s venkovním výběhem

Levhartí caparti v ostravské ZOO poprvé vyrazili do výběhu. A prý si to moc užívají

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Kurz byl třicet ku jedné

Domácí
9. 5. 2025
Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ