Barokní Klementinum čeká rekonstrukce za miliardu
25.03.2008 21:14 Původní zpráva
Sídlo Národní knihovny, barokní Klementinum, čeká rekonstrukce za miliardu. Ambiciózní plán má však jednu podmínku: opravovat se bude, pouze pokud bude stát Kaplického chobotnice.
Návštěva Národní knihovny v příštích letech bude docela jiným zážitkem. Návštěvník zaparkuje v nových podzemních garážích. Odtud vyjede moderním výtahem do "oázy klidu". Tam najde opravené a technicky vybavené studovny. Když čtenáře omrzí kniha, Klementinum mu nabídne další kulturní programy.
"Přednášky, konference, koncerty budou mnohem častěji než dnes," slibuje šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek. Z historické budovy zmizí také páchnoucí toalety.
Historie Klementina |
Stavba Klementina, nejstarší a největší jezuitské koleje v Čechách, trvala skoro sto sedmdesát let. S výstavbou začali jezuité v 16. století pod vedením dvorního stavitele Bonifáce Wolmuta. Budova je jedním z největších stavebních komplexů v Evropě: zabírá dva hektary plochy. Jezuité v prostorách Klementina otevřeli školy pro talentované studenty ze všech společenských vrstev. |
Spokojení nejsou ani čtenáři. "Z ankety, kterou Národní knihovna provedla v minulých letech, vyplynulo, že lidé jsou spokojeni s úrovní služeb. Ne už ale s vybavením studoven či sociálním zařízením," dodal Ježek.
I přes proměnu knihovny zůstanou v budově uloženy knihy staršího data. Klementinum bude i nadále z 83 procent využíváno pro skladování knih. Novodobé fondy a služby mají zamířit do nové budovy knihovny: Kaplického chobotnice.
"Bez té nemůže proběhnout ani čtvrtina naplánovaných změn v Klementinu," tvrdí Ježek. Právě kolem nové budovy ale stále visí otazník. Tento čtvrtek vyprší ultimátum, které dal pražským radním architekt Jan Kaplický. Radní však rozhodování přehráli na antimonopolní úřad. "Do té doby, než rozhodne antimonopolní úřad, nebudeme ve věci nic podnikat," vzkázali Kaplickému.
Antimonopolní úřad: Ať si soutěž zruší ministerstvo
Antimonopolní úřad ovšem zatím k žádnému rozhodnutí nedospěl. Dokonce ani neví, jestli povede kvůli soutěži na novou budovu Národní knihovny nové správní řízení. "Ve věci jsme již jednou rozhodovali. Dokumenty, které nám zaslalo ministerstvo, neobsahují žádnou novou skutečnost. Není důvod věc znovu otvírat," řekl serveru TÝDEN.CZ šéf úřadu Martin Pecina.
Jeho úřad v minulých měsících rozhodl, že se regulérností soutěže nemůže zabývat. Neproběhla totiž podle českého práva. "Na tom se nic nezměnilo. Ministersto uplatnilo výjimku, když zadalo soutěž podle pravidel mezinárodní organizace. Pokud si nyní myslí, že neměli výjimku uplatňovat, ať si soutěž zruší samo a nehází to na nás," dodal Pecina.
Přesto se jeho úřad rozhodl situaci konzultovat s Evropskou komisí. Od té chce zjistit, jaká je běžná praxe s mezinárodními soutěžemi. "Vše nasvědčuje tomu, že soutěže se vypisují podle mezinárodních pravidel jen zřídka, a to spíše v zemích, kde chybí právní úprava pro standardní zadávání soutěží. My jsme se přitom domnívali, že mezinárodní soutěže jsou ve světě běžné," neskrývá překvapení Pecina.
Zda tato skutečnost ovlivní rozhodování antimonopolního úřadu, nechtěl Pecina předjímat, stejně jako termín, do kdy vydá k regulérnosti soutěže stanovisko.
Foto: Profimedia, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.