V první části rozsáhlého procesu s takzvaným gangem Davida Berdycha dnes padlo jedenáct definitivních trestů. Muži kolem Berdycha a uprchlého Jaromíra Prokopa půjdou za únos a smrt zlatníka Václava Tomana a za loupežná a často ozbrojená přepadení dalších lidí na sedm až 13,5 roku do vězení.
V odvolacím jednání o tom rozhodl pražský vrchní soud, který u pěti z 11 odsouzených částečně změnil loňský verdikt středočeského krajského soudu. Třem z nich také snížil trest.
Rozsudek si přišlo vyslechnout osm obžalovaných, hlavní postavy gangu Berdych a Radek Trumpeš nechtěli být kvůli obavě o život jednání přítomni.
Nejzásadnější změna v rozsudku se týká zločinu na Tomanovi. Podle krajského soudu mohli za jeho smrt Berdych, Prokop, Michal Puchar, Radek Trumpeš a Josef Korbela. Odvolací soud ale dospěl k jinému názoru. "Usmrcení Tomana byli prokazatelně přítomni jen Trumpeš a Korbela. Oni nesou za jeho smrt odpovědnost," prohlásil předseda senátu Jindřich Fastner. S krajským soudem ale souhlasí v tom, že vraždu se obviněným prokázat nepodařilo. "Neměli zájem na jeho smrti, měli jiné zájmy," dodal.
U Prokopa a Puchara se zmírnění právní kvalifikace odrazilo ve výši trestu - odvolací soud každému z nich snížil trest o půl roku. Prokopovi na 13,5 roku, Pucharovi na 12,5 roku. Prokop, který je ještě v jiné kauze stíhán za dvojnásobný pokus o vraždu Ivana Jonáka, má i přes zmírnění nejpřísnější trest z celého gangu. "Prokop byl duchovním vůdcem," zdůraznil Fastner.
Berdych, který si momentálně odpykává sedmiletý trest za vydírání a přechovávání padělaných peněz, se zmírnění trestu nedočkal. Odvolací soud mu potvrdil jako další trest devět let a devět dní vězení. "Boj Davida Berdycha je bojem o trest a tady byl neúspěšný," řekl novinářům jeho obhájce Jaroslav Ortman. Klientovi doporučí, aby podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Nelíbí se mu totiž, že prostý součet Berdychových trestů činí víc než 16 let, ačkoli mohl v součtu dostat maximálně 15 let. Soudy při ukládání druhého trestu odečetly od sedmiletého trestu dobu, kterou si už Berdych odpykal.
Z deseti na sedm let snížil vrchní soud trest Petru Hrabětovi. "Při loupeži byl velmi pasivní, v podstatě jen seděl v autě," vysvětlil Fastner. Odvolání zbylých obžalovaných jeho senát zamítl. Trumpešovi tak zůstalo 13 let vězení, Ivan Kopta a Jiří Večeřa si odpykají po 12,5 letech, Josef Korbela 11,5 roku, Jan Zelený 11 let, Roman Bláha deset let a Martin Sýkora osm let.
Žalobce Josefa Štěpinu rozsudek nepřekvapil. Novinářům řekl, že nepředpokládá, že by zastupitelství podávalo v případu dovolání.
V projednávané kauze jde o loupeže z druhé poloviny 90. let, gang si tehdy údajně přišel trestnou činností na víc než 25 milionů korun. Vůdčí osobností byl zpočátku Prokop, hlavní aktéři se poznali v Jonákově discolandu Sylvie, kde pracovali vesměs jako ochranka.
Postupně si ale Berdych zformoval vlastní, mnohem rozsáhlejší gang. Kolem roku 2000 začal gang podle žalobců spolupracovat při páchání zločinů s policií. Elitní detektivové byli ve druhé části procesu zároveň s dalšími členy gangu nepravomocně odsouzeni k vysokým trestům vězení.
Nejzávažnějším zločinem dnes posuzovaného rozsudku je případ z listopadu 1996, který skončil smrtí oběti, od níž chtěli zločinci peníze. Gang se zmocnil zlatníka Tomana v jeho garáži a spoutaného jej v autě unesl. Obžalovaní tvrdili, že najednou v autě přestal dýchat a hýbat se. Prý se mu snažili poskytnout první pomoc a asi mu nechtěně ublížili.
Podle lékařů však Toman utrpěl zlomeniny lebky, krční a hrudní páteře, hrudní kosti, žeber a trhlinu levé plíce. Podle znalců mohla devastující zranění vzniknout tak, jak popsali utajení svědci. Podle nich i původní obžaloby pachatelé ve snaze vymoci z oběti peníze dali Tomanovi na hrudník prkno, na které najížděli autem. Když zemřel, Trumpeš shodil Tomanovo tělo ze zalesněného svahu u Slapské přehrady. Krajský soud potrestal obžalované za loupež, vraždu se podle něj prokázat nepodařilo. Odvolací soud mu dal za pravdu.
Foto: ČTK