Betlémská kaple si připomněla 603. výročí upálení Jana Husa

Domácí
6. 7. 2018 18:00
Bohoslužba v pražské Betlémské kapli připomněla výročí upálení Jana Husa. Snímek z roku 2017.
Bohoslužba v pražské Betlémské kapli připomněla výročí upálení Jana Husa. Snímek z roku 2017.

Bohoslužba v zaplněné pražské Betlémské kapli připomněla 603. výročí upálení církevního reformátora Jana Husa. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) na závěr bohoslužby připomněl Husovu lásku k pravdě a vyjádřil naději, že jeho slova o tom, že pravda vítězí nade vším, budou nadále platná a nestanou se prázdným heslem.

Štěch řekl, že ho na Husově učení vždy nejvíc zaujala pokora pražského kněze před vírou a před pravdou. "Jan Hus psal a kázal o tom, že jakákoliv vrchnost nemá právo na svou vládu, žije-li v hříchu a nežije v pravdě. Nejsou tato slova stále aktuální? Myslím, že mají stejnou váhu jako před 600 lety," řekl předseda Senátu.

Při bohoslužbě zaznělo také několik připomínek letošního stého výročí založení Československa. Kněží Církve československé husitské připomínali, že Československo bylo založeno na demokratických hodnotách.

Účastníci bohoslužby Betlémskou kapli zcela zaplnili. Mezi přítomnými byli kromě Štěcha i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), zástupci pražské Univerzity Karlovy nebo představitelé dalších křesťanských církví.

Bohoslužby připomínající Husovo upálení se konaly i na dalších místech České republiky. V jihočeském Husinci, odkud církevní reformátor pocházel, se konala ekumenická bohoslužba, program nicméně trval už od čtvrtka a jeho součástí byla řada koncertů i trhy. Husa připomněly i dobové slavnosti na hradě Točník, kde v programu s názvem Ve znamení kalicha - za dob husitských mohli návštěvníci vidět například jeho kázání.

Jan Hus byl katolický kněz. Kritizoval však svou církev za odvrácení od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, kritizoval kněží žijící v hříchu či kupčení s odpustky. Církví byl označen za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července roku 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci. Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, zavádějícího diakritická znaménka.

Hus je podle dnešních historiků příkladem zásadovosti, statečnosti, svobody svědomí a ochoty držet se pravdy. Předběhl v mnoha směrech zásady budoucích protestantských reformací. Výročí jeho smrti je v Česku státním svátkem.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vondrouš Roman

Další čtení

Josef Nečas u soudu

Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou se uskuteční 20. května v Rudolfinu

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ