Boj o armádní miliardy přitvrzuje. Firmy vytahují trumfy

Domácí
9. 3. 2016 17:00
Francouzský radar GroundMaster.
Francouzský radar GroundMaster.

Souboj o zakázku ministerstva obrany na pořízení nových radarů protivzdušné obrany nabírá na obrátkách. Zájemci o transakci za několik miliard korun se začínají předhánět v tom, kdo nabízí lepší řešení.

Až dosud byl jako hlavní favorit považován izraelský výrobce ELTA, který se jako jediný může pochlubit tím, že o možném nákupu jednali český a izraelský prezident Miloš Zeman a Reuven Rivlin, který na podzim navštívil Česko. Ale v posledních dnech začínají Izraelcům šlapat na paty i další zájemci, zatím ti z Francie a Švédska.

Armáda musí koupit nové radary, protože současná zařízení ruské a domácí provenience provozuje už od 70. let minulého století. Stroje už mají třikrát překročenou technickou životnost a jsou natolik poruchové, že už nemohou plnit operační úkoly podle standardů NATO a dalších organizací. Vojáci ale nebudou nové radiolokátory nakupovat v otevřeném výběrovém řízení, česká vláda prostřednictvím ministerstva obrany osloví přes zahraniční kabinety vytipované zbrojovky: zmiňovanou izraelskou ELTU a poté francouzský Thales Raytheon Systems, švédský SAAB a britskou společnosti BAE Systems.

"Naše radary používá nejvíce aliančních zemí, kromě Francie například Německo, Slovinsko nebo Estonsko," řekl viceprezident francouzského Thalesu Patrick Moreau. Připomněl, že jeho firma prodala už více než sto systémů poslední generace. Podle neoficiálních informací byl jeden z typů radarů nasazen například v Afghánistánu.

Francouzi se pochlubili i tím, že jejich radary GroundMaster jsou navrženy tak, aby odpovídaly standardům a potřebám protivzdušné obrany NATO. Nebo tím, že na rozdíl od konkurence jsou jejich zařízení chlazena vzduchem a nikoli kapalinou, což přináší snazší manipulaci a údržbu. A že rozpozná i malé cíle včetně dělostřeleckých granátů.

"Jsem přesvědčen o tom, že nabízíme ten nejlepší výrobek," oponuje zástupce švédského SAABu Vladimír Ficenec. "Věřím tomu, že uspějeme." Švédská společnost, od níž má česká armáda už stíhačky Gripen, nabízí nejnovější typ radaru Giraffe 64A. Tento model sice ještě nemá žádná armáda, ale už ho testovali Švédové a v létě ho chce vyzkoušet švýcarská armáda. Starší typ si vybrali Britové, aby ho umístili na Falklandech.

"Tento systém nabízí špičkový výkon, taktickou mobilitu a schopnost odhalit malé a nenápadné cíle. Partnerství mezi vládami České republiky a Švédska má dlouhodobé a ověřené výsledky a bude důležitým parametrem tohoto programu do budoucna," sdělila Krasimira Stoyanova, ředitelka SAASu pro střední Evropu.

Izraelská ELTA zatím jako první zájemce o několikamiliardový kontrakt uzavřela strategické partnerství s českou firmou - pardubickou společností Retia, která by měla na výrobě radarů spolupracovat. "Tato strategická technologie nemůže být nabídnuta každému. Její případný přenos znamená možnost silně rozvinout nejen politické, ale také průmyslové a obchodní vztahy mezi Českou republikou a Izraelem," vzkázal izraelský velvyslanec v Česku Gary Koren. ELTA například tvrdí, že se její radarové systémy osvědčily coby ochrana izraelských měst před raketovými útoky Palestinců.

Cestou strategického partnerství s českými zbrojovkami chtějí i další zájemci. Jak francouzský Thales Raytheon Systems, tak švédský SAAB oznámily, že jednají s českými firmami.

Že má o armádní obchod zájem i britská BAE Systems, zase dokládá to, že svůj radar loni představila firma na tradičním zbrojařském veletrhu IDET v Brně.

Autor: Pavel BarochFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ