Co čekat od Klause? Velké <span>změny ne</span>

Domácí
16. 2. 2008 08:00
Václav Klaus
Václav Klaus

Václav Klaus Ostřejší vyjádření o globálním oteplování, výroky proti brzkému přijetí eura, středoproudá kultura na Hradě. Od dalších pěti let Václava Klause ve funkci prezidenta nelze očekávat dramatické změny, ačkoli o tom jeho kritici rádi mluví. Staronová hlava státu si totiž nebude chtít poškodit svou reputaci.

VÁCLAV KLAUS VE FOTOGRAFIÍCH: ZDE a ZDE

Jedna z prvních opravdu důležitých věcí, kterou staronový prezident Václav Klaus udělá, bude oznámení jména nového člena rady České národní banky (ČNB). Z té v únoru odchází viceguvernér Luděk Niedermayer, poslední člen vedení, jehož vybíral ještě Václav Havel. Ať už ale Klaus zvolí kohokoli (s Niedermayerem se hlava státu moc neshodne), zásadní změny v politice národní banky očekávat nelze.

Banka má sice jen poradní, ale přesto významný hlas pro přijetí eura v Česku a Klaus se už nechal slyšet, že dřív než v roce 2014 ho Češi zřejmě mít nebudou.

Výroky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V názoru na euro je Klaus zajedno s premiérem Mirkem Topolánkem či ministrem průmyslu Martinem Římanem. Právě oni se po Klausově zvolení mohou cítit jistěji. Pokud by totiž dosavadní prezident na Hradě nepokračoval, stabilita koalice ODS, Strany zelených a lidovců by byla ohrožena, neboť část občanských demokratů (mluví se hlavně o Praze a středních Čechách) by se pokusila Topolánka odstřihnout - byl by to jednak trest za zpackanou prezidentskou volbu, jednak důsledek dlouhodobé nespokojenosti s vlivem zelených v kabinetu.

DÁLE ČTĚTE: Zrádci z řad ČSSD se přišli udat Paroubkovi

Čemu se Praha nevyhne, je předsednictví EU. To ji čeká v první polovině roku 2009. Jakkoli nelze předpokládat, že by Klaus půlroční události bojkotoval, těžko si představit, že by nevyužil celoevropské pozornosti k nějakému peprnému bonmotu. Pokud se navíc podaří v členských zemích EU schválit novou unijní smlouvu (náhradu za zrušenou euroústavu), budou Klause plné noviny - při vědomí toho, že se už nemusí vůbec krotit před potenciálními voliteli z řad lidovců či socialistů.

To je ostatně jeden z hlavních argumentů jeho odpůrců: Václav Klaus nebude v roce 2013 obhajovat mandát, takže ho už nic nebude držet zkrátka, dá plný průchod svým nacionalisticko-populistickým výlevům a nadržování ODS.

Václav Klaus na lyžařských závodechTaková výtka má ale jen malé opodstatnění - přicházela by v úvahu, pokud by Klausovi nezáleželo na tom, jak jej bude vnímat historie, jaké po něm zůstane renomé. A, byť čestným předsedou ODS, Klaus je natolik "ambiciózním" politikem, že si nedovolí promrhat svou pečlivě budovanou pověst sice někdy kontroverzního, ale v pravdě konvenčního konzervativce.

Tomu odpovídá také jeho počínání během udílení amnestií a státních vyznamenání - je to akt jen minimálně politický, Klaus je u něj ale mnohem šetrnější, než byl Havel. Výjimkou by mohla být snad jen ekologie. Na té Klaus postavil v posledních měsících svou celosvětovou "reputaci" a je možné, že v radikalitě názorů půjde ještě dál. Jednak budou změny klimatu čím dál diskutovanějším problémem, jak jej vzaly za svůj vlády klíčových zemí světa, jednak takové rozdmýchávání klidné hladiny lidi zajímá víc než spory o koncept EU. Navíc si tím může budovat půdu pro případné lukrativní pozvánky na rozličné konference po roce 2013.

Konečně jedním z nejdiskutovanějších témat před Klausovým příchodem na Hrad na jaře 2003 bylo, kterak naloží s Pražským hradem. Objevily se dokonce takové zkazky, že jej zaplaví komercí a stánky. To se nestalo, došlo ale nepochybně k přiblížení Hradčan běžným lidem. Takový trend bude pokračovat i v následujících letech. Výstavy se zaměří za osvědčené, nijak neprovokující umělce, v hudbě už ustoupila world music komornějšímu jazzu.

Foto: Robert Zlatohlávek, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ