Dienstbier, nebo Zeman? Komunisti konkrétní jméno neřekli. Doporučili jen volit levici

Domácí
8. 12. 2012 10:56
Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip.

KSČM nedala svým voličům jmenovité doporučení pro přímou volbu prezidenta, která se uskuteční na začátku příštího roku. Doporučuje volit levicové kandidáty. Komunisty, kteří nemají vlastního kandidáta, požádali o podporu místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier a expremiér Miloš Zeman. Novinářům to po sobotním jednání ústředního výboru KSČM řekl předseda strany Vojtěch Filip.

"Preferujeme kandidáty levice. Doporučení směřuje pro oba kandidáty," řekl novinářům Filip. "Ve chvíli, kdy nemáme vlastního kandidáta, dáváme pouze doporučení, protože považujeme naše voliče za dostatečně inteligentní, aby se uměli rozhodnout," doplnil Filip. Podle něj se na tomto stanovisku shodla výrazná většina vedení strany.

Podle Filipa je sice Zeman politicky zkušenější a měl lepší projev, Dienstbier má ale zase "určité přednosti v oblasti zahraniční politiky". Hlavním cílem podle KSČM je, aby se do druhého kola prezidentských voleb dostal alespoň jeden levicový kandidát.

Předseda nepředpokládá, že by se názor vedení strany ještě před prvním kolem prezidentské volby zásadně měnil. Další doporučení chce strana dát v případném druhém kole prezidentských voleb.

Komunisté vlastního kandidáta do prezidentských voleb neposílají. Podle dřívějšího vyjádření místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše převažují mezi komunisty zvláště v krajích názory, že by mělo stranické vedení podpořit Dienstbiera. Zemana zase tento týden veřejně podpořil první československý kosmonaut Vladimír Remek, zvolený za KSČM do Evropského parlamentu.

Prezidenta mají lidé volit poprvé v přímé volbě v lednu. Vítěz nahradí Václava Klause. Podle průzkumů patří k největším favoritům bývalí premiéři Jan Fischer a Miloš Zeman.

Autor: ČTK Foto: Čeněk Třeček / iDNES.cz / Profimedia

Další čtení

Na Brněnské přehradě bude ve středu slavnostní zakončení plavební sezony

Domácí
24. 10. 2025

V Zoo Praha se narodilo pět mláďat jedovatých hadů křovinářů ostnitých

Domácí
24. 10. 2025
ilustrační foto

V nádrži Malšovka našli mrtvolu. Pátrali po muži pohřešovaném dva roky

Domácí
Aktualizováno: 24. 10. 2025 21:14

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ