Soud vrátil Bobošíkovou do hry o Hrad: Mám radost, byla jsem poškozena, říká

Domácí
13. 12. 2012 11:24
Jana Bobošíková.
Jana Bobošíková.

Nejvyšší správní soud nařídil ministerstvu vnitra, aby pro přímou volbu zaregistrovalo Janu Bobošíkovou. Naopak Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura u soudu neuspěli.

Jana Bobošíková, Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý byli ministerstvem vnitra z přímé volby vyřazeni, protože podle úřadu nezískali 50 tisíc podpisů. Část podpisů jim totiž ministerstvo vyřadilo jako neplatné. Problémem ovšem byla metodika, kterou při tom použilo. Podpisy kontrolovalo na dvou vzorcích a procento neplatných podpisů z obou vzorků sečetlo, místo aby je zprůměrovalo. Výsledné procento pak z celkového počtu podpisů odečetlo. Kritizovali to nejenom tři neúspěšní kandidáti, ale i řada odborníků.

O tom, že ministerští úředníci rozhodli hloupě, jsou nakonec přesvědčeni i soudci. "Ministerstvo vnitra se dopustilo nezákonnosti ve sčítání chybovosti jednotlivých vzorků podpisových archů. Jednoznačně správné a zákonné řešení je zprůměrování," vysvětlil rozhodnutí Nejvyššího správního soudu předseda senátu Vojtěch Šimíček.

Výsledné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se dalo do značné míry čekat. Bobošíková jako jediná by totiž překročila padesátitisícovou hranici, pokud by ministerstvo při odečítání neplatných hlasů použilo průměry. "Po novém přepočítání hlasů byla jedině u kandidátky Jany Bobošíkové překročena hranice 50 tisíc podpisů, proto soud nařídil ministestvu ji zaregistrovat," doplnil Šimíček.

Sedmičlenný volební senát nebyl jednotný. Někteří soudci při rozhodování o Okamurovi, Bobošíkové a Dlouhém uplatnili takzvaná odlišná stanoviska. Většina je však přehlasovala. Odlišně hlasoval například předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, jenž upozorňoval na závažné deficity zákona o přímé volbě prezidenta. Spolu se dvěma dalšími soudci chtěl nechat zákon posoudit Ústavním soudem.

Žádné odvolání proti verdiktu už není. Rozhodnutí ovšem může být napadeno ústavní stížností, která ovšem nemá odkladný účinek. Okamura, ani dlouhý se zatím k možnosti pokračovat boji o svou prezidentskou kandidaturu nevyjádřili. Naopak Jana Bobošíková slaví.

On-line deníku TÝDEN.CZ sdělila, že "má z verdiktu radost". "Nyní se musíme poradit, jak dál pokračovat v kampani, kterou jsme předtím utlumili. To původní rozhodnutí nás navíc docela poškodilo. Nemohla jsem se například účastnit studentských voleb nanečisto, pořádaných Člověkem v tísni," sdělila.

Bobošíková předpokládá, že premiér Petr Nečas (ODS) a ministr vnitra Jan Kubice vyvodí patřičné důsledky. Ministerstvo ji podle jejích slov chtělo "svévolně a nezákonně" vyřadit z volebního procesu. Na otázku, co přesně míní "patřičnými důsledky", které by měli premiér a šéf vnitra vyvodit, odpověděla, že kromě rozhodovacích pravomocí mají také pravomoci personální. "Nelze se v případě prezidentské volby, což je volba vrcholu našeho demokratického systému, donekonečna schovávat za to, že někdo něco špatně sečetl," prohlásila.

Formální žádost, například na odchod šéfa odboru všeobecné správy vnitra Václava Henycha, dávat nebude. Pevně ale věří, že ti, kteří za výpočet hlasů nesou odpovědnost, ji opravdu vyvodí.

Autor: - kož -, Pavel Cechl , ČTK Foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ