Kandidát na prezidenta Jan Švejnar si podle Mladé fronty Dnes vylepšil životopis na svém webu. Švejnar tam v rozporu se skutečností napsal, že je mimo jiné členem nominační komise pro Nobelovu cenu v oboru ekonomie. Později přiznal, že členem takové komise není. A za chybu se omluvil.
Deník informuje, že na nesrovnalost ve Švejnarově životopise upozornil poradce současného prezidenta Václava Klause Tomáš Haas na serveru Neviditelný pes (Celý text čtěte ZDE). Právě s Klausem bude Švejnar o prezidentský úřad soupeřit.
Švejnar na svých oficiálních internetových stránkách hned v úvodu píše, že je členem "četných profesních sdružení včetně nominační komise pro Nobelovu cenu v oboru ekonomie". Ve švédské Královské akademii věd, která každoročně o udílení Nobelových cen rozhoduje, ale nevědí o žádné komisi, jejímž členem by Švejnar byl.
"Máme pětičlennou komisi, která se stará o Nobelovu cenu za ekonomii. Všichni její členové jsou Švédové a žádný pan Švejnar mezi nimi není," řekla MF Dnes Annika Pontikisová z Královské akademie věd.
"Navrhuji nominace, ale v komisi nejsem"
Švejnar poté přiznal, že skutečně nepatří mezi členy žádné takové komise. "Ve snaze jednoduše formulovat fakt, že patřím k ekonomům, kteří mají slovo ve výběru kandidátů na Nobelovu cenu, jsem na webových stránkách autorizoval formulaci se zavádějícím termínem komise. Za to se omlouvám," řekl. Přesná formulace podle něj měla znít: "Jsem už více než pět let oslovován jako jeden z mezinárodně uznávaných profesorů ekonomie, který navrhuje nominace na Nobelovu cenu."
Královská akademie věd ve Stockholmu obesílá každý rok tisíce profesorů ekonomie, aby navrhli své favority. V dopise je zároveň žádá, aby nikomu neříkali, že byli osloveni. "Je to tam výslovně uvedeno, proto mě překvapuje, že o tom pan Švejnar veřejně mluví," uvedla Pontikisová.
List rovněž poukazuje na to, že svůj vliv na udílení Nobelovy ceny zmiňuje Švejnar na svých českých stránkách. V anglicky psaných životopisech ale není o Nobelově ceně ani zmínka, tam se naopak představuje jako "architekt českých ekonomických reforem" z počátku 90. let. Připomíná, že Švejnar tehdy vládě poslal sepsanou představu o tom, jak by reforma v zemi měla probíhat, ale nakonec zvítězila Klausova kuponová privatizace.
Foto: Jan Schejbal, ČTK