Žena prezidentského kandidáta Jana Švejnara Kathy je sice Američanka, ale jako typická zástupkyně "národa hvězd a pruhů" rozhodně nepůsobí. Žádného halasného, pro Evropany afektovaného "wow, oh really?" se od ní člověk nedočká. Léta strávená v cizině a profese ekonomky na ní zanechaly nesmazatelné stopy.
"Nechala jsem se tady v Praze ostříhat. Už jsme se v USA naučili vařit slušnou kávu, tak třeba to časem bude lepší i s kadeřníky. Ti v Evropě mají mnohem větší styl a šmrnc," vysvětluje při fotografování pro TÝDEN.CZ. Rozhovor však vznikal prostřednictvím e-mailu.
Zeptal se váš muž, zda s jeho kandidaturou souhlasíte? A jak vypadalo rozhodování vaší rodiny?
Byli jsme zrovna s Janem na konferenci v Římě, když přišlo pozvání, aby v říjnu promluvil k ČSSD poté, co ho kontaktovala Strana zelených. Návrh jsme spolu probrali, ale jen krátce, protože jsme oba věděli, že kandidatura je něco, co musí přijmout.
Viděla jste v televizi debatu Klaus - Švejnar na půdě senátorského klubu ČSSD? A jak na vás zapůsobila?
Sledovala jsem tu diskusi a kolegové v CERGE-EI mi ji překládali. Můj dojem byl, že podle toho, jak vypadal formát, to nebyla skutečná debata. Je škoda, že se neuskutečnil opravdový televizní duel, jak můj muž několik měsíců navrhoval.
Katherine Terrell-Švejnar |
* Oslavila na konci ledna osmapadesátiny. Jako dcera amerického diplomata se ocitla jen čtyři týdny po narození na Kubě a po devíti letech života v Latinské Americe se prvně podívala do USA.
* Se Švejnarem má dvě děti - syna Dana a dceru Lauru.
* Studovala na Cornellově univerzitě, Univerzitě George Washingtona a Vysoké škole Mary Baldwinové (MBC) ve Virginii.
* V letech 1983-1984 působila na Katolické univerzitě v belgické Lovani, poté jako vědecká pracovnice na Cornellově univerzitě a v dalších letech přednášela třeba na Pittsburské univerzitě. Nyní je profesorkou ekonomie na Rossově obchodní škole a Škole veřejné správy prezidenta Geralda R. Forda na Michiganské univerzitě.
* Švejnar založil v Česku v roce 1991 Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium (CERGE-EI). Pro ně začala později pracovat i jeho žena. Jako konzultantka působila i v různých mezinárodních organizacích jako Světová banka, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). |
Ano. Očekávám, že zůstane aktivní.
Jak kandidaturu vašeho muže vnímají přátelé a kolegové v USA?
Jsou nadšeni. A myslím, že díky svým zkušenostem, intelektu a schopnosti dosahovat konsensu bude Jan skvělým prezidentem.
Máte už favorita prezidentské volby ve Spojených státech?
Kloním se spíš k demokratovi Obamovi, částečně proto, že představuje nový způsob vlády.
Jak hodnotíte působení odcházejícího prezidenta George W. Bushe?
Měl smůlu, že byl prezidentem v obtížném období. Přesto si však myslím, že je to jeden z nejhorších prezidentů v historii USA. Zanechává zemi s děsivým dluhem za katastrofální válku. Kromě toho si popudil mnoho našich spojenců a prosazuje takové kroky, které jsou vstřícné k byznysu, ale škodí životnímu prostředí a postihují chudé a starší lidi.
Jak hodnotíte fakt, že Češi stále potřebují pro vstup na americké území víza, ale Američané pro cesty do Česka nikoli?
Z toho mála, co vím, jsou tyto věci reciproční, takže nechápu, proč v tomhle případě není reciprocita z americké strany. Doufám, že se USA začnou k České republice brzy chovat tak, jak činí v případě starších členských zemí Evropské unie.
Co by pro vás bylo nejtěžší, kdybyste se stala první dámou země? Na jakou agendu byste se zaměřila?
Nejtěžší bude naučit se česky dobře a rychle. Ale nemělo by to být tak strašné. Můj plán je zabývat se smysluplnými charitativními aktivitami a vzděláním.
Jak na zvládnutí mateřštiny svého muže pracujete teď?
Mám tady lektora češtiny a také studuji z učebnic, které jsem si s sebou přivezla z Ameriky.
Co by pro vás bylo nejtěžší, kdybyste v Praze dlouhodobě žila?
Pro mě osobně je nejhorším aspektem života tady znečištění vzduchu během zimy. (Pozn. red.: asi před jedenácti lety podstoupila tracheostomii.)
Jaký je váš názor na postavení Češek ve společnosti?
Je toho určitě ještě hodně, co se dá v této oblasti zlepšit. Zdá se ale, že s ohledem na ukazatele, jako je jejich zastoupenost ve vysoké politice a jejich ekonomické postavení, mají české ženy poměrně silnou pozici. Rozdíly mezi ženami a muži, co se platů a vzdělání týče, jsou zde relativně malé ve srovnání s jinými zeměmi.
Po čem by se vám vedle rodiny a přátel v Česku nejvíc stýskalo?
Žila jsem už na tolika místech, že zjišťuji, že skutečně nepostrádám nic z žádné země, ale spíš si ráda všímám rozdílů a toho, čím jsou dány. Život v České republice se mi líbil a těším se, že se vrátím a poznám ho ještě víc.
Které místo na světě máte nejraději?
Odpověď závisí na tom, co na tom místě hodnotíme. Pokud mluvíme o velkých městech, střed Prahy je nejkrásnějším městem na světě. A jestli o exotice, tak mi připadala magická stará mayská města v Tikalu v Guatemale a incké Machu Picchu v Peru - předtím, než je zaplavili turisté. A pokud mluvíme o přírodě, dala bych na první místo svého žebříčku Jaderské moře. Vybrat si jedno oblíbené místo je obtížné!
Jak jste se dělili o výchovu dětí?
O odpovědnost za děti jsme se dělili dost vyrovnaně. Když byl jeden z nás na cestách, ten druhý se staral se vším všudy. Samozřejmě jsme dávali důraz na různé věci. Jan se je například snažil vychovávat s ohledem na porozumění českého jazyka, kultury a historie, zatímco já jsem se pokoušela pěstovat v nich povědomí o Latinské Americe, její historii a podobně. Jan se věnoval dětem víc co do sportu, já jsem se spíš starala, aby se naučily "chovat se".
Jak byste popsala Janův smysl pro humor?
Umí se smát i hloupostem.
Jaké české jídlo vám zachutnalo?
Oba máme rádi svíčkovou. Ale také si pochutnáme na zvěřině se zelím a knedlíky.
Jak byste sama sebe charakterizovala v pár větách?
Jsem v životě šťastná. Dosáhla jsem vysněných cílů v práci, stala jsem se profesorkou na prestižní univerzitě, zároveň jsem si užila být matkou dvou báječných dětí a ženou skvělého manžela. Za dvacet osm let našeho manželství mi Jan otevřel v mnoha směrech oči a toto dobrodružství, že se můžu stát první dámou, je zatím posledním v naší společné odyseji.
Foto: Lucie Pařízková, Tomáš Nosil