Vnitro dalo uchazečům o Hrad návod, jak obejít petiční systém

Domácí
20. 12. 2012 07:35
K účasti v přímé volbě prezidenta musejí kandidáti, kteří nedostanou podporu zákonodárců, shromáždit 50 tisíc podpisů svých sympatizantů. Ministerstvo vnitra pak ověřuje jejich platnost (ilustrační foto).
K účasti v přímé volbě prezidenta musejí kandidáti, kteří nedostanou podporu zákonodárců, shromáždit 50 tisíc podpisů svých sympatizantů. Ministerstvo vnitra pak ověřuje jejich platnost (ilustrační foto).

Prezidentští kandidáti mohli dopředu vědět, které petiční archy s podpisy jejich sympatizantů ministerstvo vnitra zkontroluje, uvedl ve čtvrtek Český rozhlas Radiožurnál. Podle zákona má být přitom výběr podpisových listin náhodný. Ministerstvo podle rozhlasu v polovině října zveřejnilo na internetu přesný klíč výběru kontrolovaných archů. Ministerstvo vnitra to ale v reakci zaslané novinářům odmítá. Kandidáti nemohli vědět, jaké petiční archy úřad zkontroluje, uvedl mluvčí tohoto úřadu Pavel Novák.

Systém výběru kontrolovaných archů se objevil ve smlouvě s firmou Hewlett-Packard, publikované na webu ministerstva vnitra v sekci veřejných zakázek.

"Tady se nejedná o náhodu, když se to má použít pro tyto účely, tak to skutečně můžu seřadit tak, že stačí přijít za studentem matfyzu a ten řekne, jaká ta čísla budou," potvrdil docent Jan Hurt z Matematicko-fyzikální fakulty, který si smlouvu prohlédl. Chybou podle něj tedy bylo zveřejnit úplně všechny vstupní parametry výpočtu.

Senátor Tomio Okamura, jeden z vyřazených kandidátů boje o Hrad.Vnitro, které podrobnější postup popisuje na svých stránkách, také uvedlo, že smlouva s Hewlett-Packard byla zveřejněna na profilu zadavatele, nikoliv na stránkách ministerstva. Zveřejnění obsahu smlouvy navíc podle mluvčího ukládá ministerstvu zákon o veřejných zakázkách. "Tudíž ministerstvo ani nemohlo postupovat jinak," uvedl Novák.

Kandidáti tak podle Radiožurnálu měli tři týdny na to smlouvu objevit, množinu kontrolovaných položek petice dopočítat a archy podle toho namíchat.

Ministerstvo vnitra informace Radiožurnálu označilo za nepravdivé. Uchazeči o křeslo prezidenta prý nemohli předem vědět, jaké podpisové archy se budou kontrolovat, protože se výběr uskutečnil podle čísel, která byla petičním archům přidělena během elektronického zpracování. Tato čísla se přitom lišila od čísel, kterými archy označili kandidáti nebo jejich zmocněnci, uvedlo v tiskovém prohlášení ministerstvo.

K účasti v přímé volbě prezidenta musejí kandidáti, kteří nedostanou podporu zákonodárců, shromáždit 50 tisíc podpisů svých sympatizantů. Ministerstvo vnitra pak ověřuje jejich platnost.

Kvůli chybějícím podpisům na petičních arších vyřadil Nejvyšší správní soud senátora Tomia Okamuru a Vladimíra Dlouhého; Okamura už pdoal stížnost k Ústavnímu soudu, což může celou volbu oddálit. Vadí mu prohlášení předsedy volebního senátu NSS Vojtěcha Šimíčka, jenž podle Okamury zpochybnil pravost údajů na některých petičních arších, které odevzdal Okamurův volební tým. Šimíček konkrétně řekl, že některé archy byly celé smyšlené, jména a identifikační údaje byly vyplněny jednou rukou.

Volba nástupce Václava Klause se uskuteční začátkem příštího roku, kandidátů je nyní devět. Průzkumy zatím na postup do druhého kola favorizují expremiéry Jana Fischera a Miloše Zemana.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ