Americký prezident George Bush večer ukončil návštěvu České republiky. Prezidentský speciál Air Force One odletěl z pražské Ruzyně do německého Heiligendammu, kde se Bush zúčastní summitu lídrů sedmi nejvyspělejších států světa a Ruska G8.
Rusko pod vládou prezidenta Vladimira Putina "vyjelo z kolejí" kdysi slibných demokratických reforem. Kritická slova pronesl prezident George Bush v Praze během vystoupení na mezinárodní konferenci prodemokratických aktivistů.
Bushova kritika se obrátila také proti Číně, která odmítá otevřít politiku stejně, jako otevírá národní ekonomiku. "Čínští představitelé věří, že mohou pokračovat v otvírání svého hospodářství, aniž otevřou svůj politický systém," řekl Bush.
Americký prezident uvedl, že s těmito státy mají USA silné a fungující vztahy. "V oblastech, kde sdílíme stejné zájmy, spolupracujeme. V jiných oblastech máme silný nesoulad," uvedl.
Například v Rusku před časem reformy slibovaly, že se zlepší svobody občanů. Bush ale soudí, že reformy vyjely ze správných kolejí a rozvoj demokracie to poznamenalo. "Součástí dobrých vztahů je naše schopnost mluvit otevřeně o tom, v čem se neshodujeme. Proto budou Spojené státy nadále budovat své vztahy s těmito zeměmi, a budou to dělat, aniž opustí své zásady či své hodnoty," dodal.
Americký prezident také mluvil o tyranských režimech, jejichž tolerování je chybou, která se už nesmí v 21. století opakovat. Zaznívající kritika, že západní hodnoty jako demokracie nebo svoboda nejsou univerzální, podle něj neobstojí. „Lidé si vždy zvolí svobodu, když mají možnost volby,“ řekl.
DOKUMENT: Bushův projev v Černínském paláci
FOTOGALERIE: Americký prezident Bush v Praze
K TÉMATU: Politici a aktivisté poděkovali Americe
ČTĚTE VÍCE: Bushe na Hradě přivítali Klaus s Topolánkem
První dámy si prohlédly pražská historická místa
Před vystoupením na konferenci se Bush setkal s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem. Po schůzce na Hradě připomínala tisková konference politiků setkání dobrých přátel. Čechům se dostalo jednoznačného ujištění, že Bush v Kongresu udělá vše pro zrušení víz, domluví s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby už nebrojil proti radarové základně, a ještě si z úst nejmocnějšího politika světa vyslechli, že jsou dobří spojenci.
Bush slíbil, že bude v Kongresu vystupovat jako velký advokát zrušení víz. Česko si volný vstup do Spojených států zaslouží, protože jsou dobrými spojenci ve válce proti teroru.
"Rozumím tomu, že občané této země, která přináší oběti v Iráku i Afghánistánu, chtějí mít stejná práva jako občané jiných zemí, které třeba takovou podporu neposkytují. Češi jsou tím dlouhým čekáním unaveni a zaslouží si respekt," uvedl Bush, který si cení i české snahy prosazovat demokracii a dodržování lidských práv jinde ve světě, například v Bělorusku či na Kubě.
Zrušení víz by i podle českého prezidenta Klause pomohlo ještě vylepšit už tak dobré vzájemné vztahy. "Víza jsou nedůstojná," přitakal premiér Topolánek. S umístěním radaru na českém území ale prý víza nesouvisejí. "Není to výměnný obchod, " řekl premiér.
Bush: Putinovi radar vysvětlím
Právě radarová základna byla hlavním bodem rozhovoru politiků. Bush dal v této věci druhý důležitý slib: hodlá vysvětlit ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, že Moskva nemá důvod obávat se umístění protiraketové základny USA v České republice a Polsku.
Prezident Klaus po schůzce s Bushem prohlásil, že si v otázce radaru rozumějí. Vedle vysvětlování Rusku je ale také důležitá podpora české veřejnosti. "I toto si prezident Bush jasně uvědo
Rusko záměr stavět protiraketové základny ve střední Evropě ostře kritizovalo. Bush však řekl, že Rusko není nepřítel. "Studená válka skončila," uvedl. Proto chce Putinovi na německé schůzce G8 i během jeho blížící se návštěvy USA nabídnout spolupráci - vyzve ho, aby poslal do zámoří vojenské odborníky, vědce. "Kdybychom spojili síly, mohli bychom dosáhnout významných cílů. Jedním z cílů je ubránit svobodné národy před možností raketových útoků darebáckých režimů," soudí Bush.
Premiér Topolánek považuje americké záměry ve střední Evropě nejen za projev sdílených hodnot a společné obrany, ale také za šanci v jiných oborech. Za jednu z podmínek umístění radaru v Brdech považuje Topolánek spolupráci obou zemí v technologiích, vědě, inovacích - tedy v oblastech, v nichž jsou Američané světovou špičkou, dodal.
Po schůzce s prezidentem a premiérem se George Bush sešel také s opozičním lídrem Jiřím Paroubkem. Ten po schůzce řekl, že svůj rezervovaný postoj k radarové základně nemění. ČSSD má ale zájem na blízkém spojenectví se Spojenými státy. "Lišíme se v této jedné věci, přátelství s americkým lidem to nesnižuje," prohlásil Paroubek na tiskové konferenci ČSSD.
Foto: Karel Šanda