Části ODS vadí Topolánkova kritika strany a chvála koalice
26.11.2007 15:45
Některým občanským demokratům se nelíbilo, že jejich předseda a premiér Mirek Topolánek na sobotním kongresu tvrdě kritizoval vnitrostranické poměry i oponenty, zatímco koaliční vládnutí s lidovci a zelenými si pochvaloval. Část nejsilnější strany oběma menším koaličním partnerům přitom vyčítá, že i když s ODS vládnou, s opozicí současně vyjednávají o prezidentském rivalovi Václava Klause.
A to navíc v situaci, kdy premiér podle nich trpělivě už několik týdnů čeká na to, až zelení vyberou ministra školství a lidovci se dohodnou, kdo bude řídit ministerstvo pro místní rozvoj a zda se nemá do vlády vrátit jejich šéf Jiří Čunek.
Mezi nespokojené patří například poslankyně ODS Alena Páralová. "Pobavilo mě, když pan premiér mluvil o tom, jak je jeho vláda skvělá, zatímco nám všem vynadal," řekla Páralová. Topolánkova slova o nejednotnosti strany a o rebelech, které se snaží zničit jeho vládu, podle ní nevystihují situaci. Premiér svůj vztah s opozicí ve vlastní straně zbytečně vyhrocuje, míní. "My nechceme poškodit nebo podrazit vládu. Spíš by nás měl vnímat jako spojence, jako někoho, kdo se mu odváží říct kritiku, a pak o ní přemýšlí. Tím, že nás zadupá do země, problémy neodstraní," soudí poslankyně.
Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny za ODS Miroslava Němcová uvítala, že delegáti přijali její usnesení vyzývající Topolánka, aby zahájil s KDU-ČSL a Stranou zelených jednání o společné podpoře Klause do prezidentského úřadu. "Je to férový postup. Naši koaliční partneři musí vědět, že toto je pro nás základní priorita, že těžko mohou jít proti svému vládnímu partnerovi a vyjednávat s našimi odpůrci," uvedla Němcová.
Zelení už ODS vzkázali, že jednání je možné, svůj negativní postoj ke Klausovi ale stejně nezmění. Lidovci Klause a priori neodmítají, ale někteří z nich nevylučují podporu ekonomovi Janu Švejnarovi. Obě strany upozorňují i na to, že v koaliční smlouvě není zakotven společný postoj při volbě hlavy státu.
"Pokud je k jednotnému postupu nezískáme, pak také využijme principu, že platí pouze to, co je psáno, a měli bychom začít hledat podporu pro změnu volebního systému," tvrdí Němcová. Pokud nepůjde prosadit čistý většinový systém, pak jsou podle ní i jiné varianty, které usnadní sestavit stabilní vládu.
Poslanec a šéf vnitrostranické platformy Vlastimil Tlustý považuje za chybu, že neprošel jeho návrh umožňující doplnit koaliční smlouvu dohodou o společné podpoře současného prezidenta. Na kongresu vyzval ty, kteří ho kvůli kritice vládních reforem obviňují z poškozování strany, na "boží soud". Jestli prý měli pravdu jeho oponenti, tak po 1. lednu, až začnou platit hlavní změny, preference ODS porostou. "Jestli jsem měl pravdu já a myslím, že ji mám, že chybou je to, že reformy jsou nedostatečné..., tak naše preference budou klesat dál," prohlásil exministr financí.
Další prostor pro diskusi budou mít občanští demokraté na ideové konferenci, kterou má Topolánek podle zadání kongresu svolat na jaro. Tehdy už by mělo být jasné, jak dopadla prezidentská volba. Zásadní střet o podobu vedení a další směřování občanské demokracie se asi odehraje na konci příštího roku, kdy se bude konat volební kongres. Nedlouho poté, co budou občanští demokraté obhajovat silné pozice v krajích a Senátu.
Foto: Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.